Yaşlı bireylerin bakım vericilerine yapılan ev ziyaretlerinin depresyon, stresle baş etme, yaşam kalitesi ve bakım yüküne etkisi
The affect of home visits to caregivers of elders on caregiver's depression, overcoming stress, quality of life and burden
  1. Tez No: 512309
  2. Yazar: FİRDEVS KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, evde sağlık hizmeti alan 65 yaş ve üzeri bireylerin bakım vericilerine yapılan ev ziyaretlerinin depresyon, stresle baş etme, yaşam kalitesi ve bakım yüküne etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan ön test-son test düzeninde yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Sivas il merkezinde Evde Sağlık Hizmeti Koordinasyon Merkezi'ne kayıtlı bulunan, evde sağlık hizmeti alan 65 yaş ve üzeri 44 yaşlı bireylerin bakım vericileri ile yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü için güç analizi kullanılmıştır. Araştırmada, 'Bakım verici tanıtım formu, Yaşam kalitesi ölçeği, Beck depresyon ölçeği, Bakım yükü envanteri, Stresle başa çıkma tarzları ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma eğitim, danışmanlık odaklı ev ziyaretleri şeklinde gerçekleştirilmiştir. Girişimler bakım vericilerin toplanan verilerle belirlenen gereksinimleri doğrultusunda uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 22.0 programına aktarılarak analizde t testi, varyans analizi, tukey testi, pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada, bakım vericilerin yarıdan fazlasını (% 61.4) kadınlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a quasi-experimental study done in pretest-posttest design so as to define the affects of home visits to caregivers of 65 years of age and above individuals with home care service on their depression, overcoming stress, quality of life and caregiving burden. Research is done with caregivers of 44 elderly individuals 65 years of age and above receiving home care and registered to Sivas Local Health Authority Home Care Service Coordination Center. Power analysis is applied for sampling size. 'Information cards for caregivers, Life Quality scale, Beck depression scale, workload inventory, scale of ways to overcome the stress' are applied in the research. This study is done as education and counseling focused home visits. Procedures are applied in accordance with the caregiver needs determined with data gathered. Data is uploaded to IBM SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) computer program and T test, variation analysis, tukey test, Pearson's correlation coefficient are used in analysis. In this research, more than half (61,4 %) of the caregivers are women.