Sağlık yüksekokulu ve sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu öğrencilerinin ilk yardım ve temel yaşam desteği hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması
Comparing the knowledge, attitudes and behaviors of school of health and health services vocational school students on first aid and basic life support
  1. Tez No: 512308
  2. Yazar: TUĞBA DUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir Sağlık Yüksekokulu'nda (SYO) Hemşirelik Bölümü (HB) öğrencileri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda (SHMYO) okuyan Evde Bakım Programı (EBP) ve Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik (TDSP) öğrencilerin İlk Yardım ve Temel Yaşam Desteği konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini, Ekim 2016- Haziran 2017 tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Fazıl Boyner SYO HB öğrencileri ve Kastamonu Üniversitesi Tosya Meslek Yüksekokulu Sağlık Hizmetleri bölümünde EBP ve TDSP öğrencileri olmak üzere 300 öğrenci oluşturmuştur. Değerlendirme her doğru cevaba bir puan her yanlış cevaba 0 puan verilerek 20 puan üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims: The purpose of this study is to compare the knowledge, attitudes, and behaviors of students studying at a school of health Nursing Department (ND) and vocational school of health services Home Care Program (HCP) , Medical Documentation and Secretary Program (MDSP) on first aid and basic life support. Material and method: The population of this descriptive study consisted of 300 students studying at the School of Health of Kastamonu University ND students and Tosya Vocational School of Kastamonu University HCP+MDSP students and between October 2016 and June 2017. Survey questions prepared were used in the study in order to measure the knowledge level of the students. The assessment was made over 20 points, where each correct answer was given 1 point and incorrect answer was given 0 point. 9 different statistical analyses were used to analyze the data and these analyses were made through the SPSS for Windows 22.00 statistical package on the computer. Results: Among the students studying at the ND included in the study, 15.6% had“low”level of knowledge, 79.7% had“moderate”level of knowledge and 4.7% had“high”level of knowledge. On the other hand, among the students studying at HCP and MDSP, 38% had“low”level of knowledge, whereas 60.2% had“moderate”level of knowledge and 1.9% had“high”level of knowledge.