Yenidoğanlara uygulanan ayak refleksolojisinin girişimsel ağrıya etkisi
The effect of the foot reflexology on the procedural pain in the neonates
  1. Tez No: 512517
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILMAZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma; term yenidoğanlara uygulanan ayak refleksolojisinin girişimsel ağrıya etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Çalışmanın verileri, bir üniversite hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 06 Kasım 2017–06 Şubat 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Evreni; hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde doğumu gerçekleşen, ebeveynlerinin araştırmaya katılmayı kabul ettiği ve örneklem seçim kriterlerine uyan term yenidoğanlar oluşturdu. Örneklem büyüklüğünü belirlemek amacıyla yapılan güç analizinde her grupta 29 kişi için araştırmanın gücü 0.80 olarak saptandı (0.05 anlamlılık düzeyi, 0.95 güven aralığı). Deney grubundaki term yenidoğanlara (n=30) topuk kanı alma işlemi öncesi ortalama 15–20 dakika süreyle ayak refleksolojisi uygulandı. Kontrol grubundaki yenidoğanlara (n=30) ise herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli etik kurul onayı ve izinler alındı. Veriler; yenidoğana ait tanıtıcı özellikleri içeren“Bilgi Formu”ve“NIPS Ağrı Ölçeği”kullanılarak araştırmacı tarafından elde toplandı. Verilerin analizde yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, Cronbach alfa katsayı hesaplaması, bağımsız örneklemler için t testi, Mann-Whitney U testi ile Kİ-Kare testi kullanıldı. Bağımsız gözlemciler arasındaki uyumun derecesini saptamak amacıyla gözlemci sınıf içi uyum analizi yapıldı. Araştırma bulguları %95 güven aralığında, p.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi-experimental research in order to investigate the effect of foot reflexology on procedural pain of term newborns. The research data were collected at the Clinic of Gynecology and Obstetrics of a state university between November 6th, 2017 and February 2018. The population of the study consisted of the healthy term neonates who were born in the Clinic of Gynecology and Obstetrics, whose parents granted permission for participation, and who met the selection criteria of the research. To analyze the sample size, the power of the research for 29 people in each group was found to be 0.80 (0.05 significance level, 0.95 confidence interval). The experimental-group neonates (n=30) received foot reflexology for average 15-20 minutes before heel lance. The control-group neonates (n=30) received no intervention. The ethics committee approval and permissions were taken in order to carry out the study. The researcher collected the data using an“Information Form”designed by the researcher to elicit the neonates' demographic information and“Neonatal Infant Pain Scale (NIPS)”. Mean, standard deviation, Cronbach's alpha coefficient, independent samples t test, Mann-Whitney U test and Chi-Square test were used for the analysis of the data. Intraclass correlation coefficient analysis was carried out to determine the degree of agreement between independent raters. The findings of the study were evaluated at 95% confidence interval and p .05).