Türk-Kırgız ortaklıklarında güven, kontrol ve risk algısı
Trust, control and risk perception in Turkish-Kyrgyz partnerships
- Tez No: 512632
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP DÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan'ı tanıyan ilk ülke Türkiye olmuş ve iki ülke arasında ortaklık ilişkileri kurulmaya başlamıştır. Ortaklık ilişkilerinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için ortaklar arası paylaşım ortamı en önemli konulardan biridir. Bu ortamın elbette en önemli etkinliği ortakların birbirlerine karşı geliştirebilecekleri güvendir. Güven ve kontrol sistemleri ile ortaklar arasında ortaya çıkabilecek risk faktörleri azaltılarak başarısızlık olasılığı en aza indirilebilir. Dolaysıyla bu çalışma, Kırgızistan'da faaliyet gösteren Türk-Kırgız ortak şirketlerinin rekabet avantajı yaratan ve etkinliğini etkileyen güven, kontrol ve risk algısı faktörlerinin incelenmesi, analiz edilmesi ve ölçülmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın araştırma bölümü, Kırgızistan'da faaliyet gösteren 82 Türk-Kırgız şirketindeki 165 yöneticiden anket tekniği ile toplanmış veriler ve bu veriler için istatistiksel analiz uygulamaları ve yorumlamaları sonucu hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda güven ile kontrol arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Güven ve kontrol sağlandıkça risklerin azalması durumu söz konusudur. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, bu iki faktörün sağlanması risklerin azaltılmasında büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
After disintegration of the Union of Soviet Socialist Republics in 1991, Turkey became the first country to recognize Kyrgyzstan which declared its independence, and partnerships between two countries began to be established. In order for the partnership to be successful, the most important issue is the sharing environment that must be between the partners. Of course, the most important activity of this environment is the trust that partners can have confidence in each other. The risks that may arise in partnership can be reduced with trust and control systems,and the likelihood of failure can be eliminated. Thus, this study aims to examine, analyze and measure the trust, control and risk perception factors that have a competitive advantage and influence the effectiveness of the Turkish-Kyrgyz companies operating in Kyrgyzstan. The research part of the study collected data from 165 managers in 82 Turkish-Kyrgyz companies operating in Kyrgyzstan by questionnaire and statistical analyzes were applied and interpreted. As a result of the research, there was found a meaningful and positive relationship between trust and control. Reduced risk is the issue of trust and control. The results show that these two factors are very important to reduce the risks.