İntravezikal prostatik protrüzyonu ≥ 1cm olan benign prostat obstrüksiyonlu hastalarda medikal tedavi ve cerrahi tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 512688
- Danışmanlar: DR. ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: İntravezikal prostatik protrüzyonu (IPP) ≥ 1cm olan benign prostat obstruksiyonu (BPO) olan hastalarda kombine medikal tedavi (alfa bloker + 5 alfa redüktaz inhibitörü) ve cerrahi transüretral prostat rezeksiyonu sonuçlarının karşılaştıılması. Materyal ve Metod: Kliniğimize Ocak 2015 ve Temmuz 2016 arasında başvuran ve BPO için kombine medikal tedavi veya TUR-P ile tedavi edilen 112 hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. IPP ≥ 1 cm ve > 40 yaşında olan hastalar dahil edildi. Prostat kanseri olan, nörojenik mesane hastaları, üretral striktürü olan, önceden prostat ve üretra cerrahisi geçirmiş olan ve böbrek yetmezliği olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Hastalar kombine medikal tedavi ve TUR-P olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası IPP, IPSS, üroflowmetri parametreleri, PVR değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Medikal tedavi grubu için; ortlama prostat volümü 59,4 (±26,2), ortalama PSA 3,8 ng/ml (±9,2), ortalama IPP 17,2 mm (±4,4), ortalama Qmax 15,8 ml/sn (±6,2), ortalama Qort 6,0 ml/sn (±2,6), ortalama işenen hacim 268,1 ml (±112,7), ortalama PVR 74,5 ml (±60,5), ortalama IPSS 18,6 (±4,6) ve TUR-P grubunda; ortalama prostat volümü 73,0 ml (±30,6), ortalama PSA 4,6 ng/ml (±4,7), ortalama IPP 19,4 mm (±4,7), ortalama Qmax 8,5 ml/sn (±4,4), ortalama Qort 3,6 ml/sn (±2,1), ortalama işenen hacim 190,7 ml (±59,2), ortlama PVR 259,0 ml (±223,3) ve ortalama IPSS 24,6 (±5,2). Her iki grup tedavi öncesi IPP, IPSS, uroflowmetri parametreleri ve PVR için istatistiksel olarak farklı bulundu. Tedavi sonrası değişiklikleri miktar ve değişim yüzdesi olarak medikal ve cerrahi tedavi için sırasıyla IPP (1,0 mm vs 17,6 mm; 6,1%vs.90,6%), IPSS (5,0 vs. 18,8; 27,3%vs. 75,3%), Qmax (4,6 ml/sn vs. 14,7; 34,3%vs. 283,5%), Qort (2,4 ml/sn vs. 8,9; 47,4%vs. 367,9%), işenen hacim (61,8 ml. vs. 149,6 ml ; %27,2 vs. 85,3%) and PVR (43,0 ml vs. 236,1 ml; 54,3%vs. 81,9%) ve istatistiksel olarak cerrahi tedavi daha üstün bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the treatment outcomes of combine medical treatment (alfa blocker and 5 alfa reductase) vs. surgical treatment for benign prostatic obstruction in patients with intravesical prostatic protrusion greater than 1cm. Material And Method: We retrospectively reviewed the data from 112 patients who treated for benign prostate obstruction using combine medical therapy or transurethral prostatectomy (TUR-P) in our department between January 2015 and July 2016. All patients who had greater than 1 cm IPP and older than 40 years old were included in the current study while patients with prostatic cancer, neurogenic bladder disease, urethral stricture, previous prostatic or urethral surgery, and renal failure were excluded. We divided patients into two groups as combine medical treatment and TUR-P. We analyzed post-treatment changes in parameters, such as international prostate symptom score, uroflowmeter parameters, post voidal residue and intravesical prostatic protrusion. Results: Medical group mean prostate volume was 59,4 (±26,2), mean PSA value was 3,8 (±9,2), mean IPP degree was 17,2 (±4,4), mean Qmax value was 15,8 (±6,2), mean Qaverage value was 6,0 (±2,6), mean voided volume was 268,1 cc (±112,7), mean PVR was 74,5 (±60,5), mean IPSS was 18,6 (±4,6) and in TUR-P group mean prostate volume was 73,0 (±30,6), mean PSA value was 4,6 (±4,7), mean IPP degree was 19,4 (±4,7), mean Qmax value 8,5 (±4,4), mean Qaverage value 3,6 (±2,1), mean voided volume 190,7 cc (±59,2), mean PVR value was 259,0 (±223,3) and mean IPSS value was 24,6 (±5,2). Pre-treatment parameters were significantly different between the two groups in terms of IPP, IPSS, uroflowmeter parameters, and PVR. Post-treatment changes in IPP (1,0 mm vs 17,6 mm; 6,1%vs.90,6%), IPSS (5,0 vs. 18,8; 27,3%vs. 75,3%), Qmax (4,6 ml/sn vs. 14,7; 34,3%vs. 283,5%), Qave (2,4 ml/sn vs. 8,9; 47,4%vs. 367,9%), voidal volume (61,8 ml. vs. 149,6 ml ; %27,2 vs. 85,3%) and PVR (43,0 ml vs. 236,1 ml; 54,3%vs.