Fonksiyonel kabızlığı olan çocuklarda çölyak sıklığının retrospektif olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 512788
  2. Yazar: FULYA MUNĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERHUN KASIRGA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fonksiyonel Kabızlığı Olan Çocuklarda Çölyak Sıklığının Retrospektif Olarak Belirlenmesi Kabızlık çocukların % 30'unu etkiler ve pediatrik muayenelerin %3 ila 5'ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Çoğu yayında en çok okul öncesi dönemde görüldüğü raporlanmıştır. Çocukluk çağı konstipasyonların prevalansında cinsiyettin bir etkisi yoktur. Çokuluslu bir çalışma grubu Rome IV kriterleri olarak bilinen fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar için kriter geliştirmiştir. Dört yaş üstü çocuk ve adölesan çocuklar için takip eden bulgulardan en az ikisinin en az 1 ay, en az haftada bir oluşması ve bu durumun başka bir medikal durumla açıklanmaması fonksiyonel kabızlık olarak tanılanmaktadır; 2 yada daha az defekasyon, haftada en az bir fekal inkontinans atağı olması, istemlı dışkı tutma öyküsü, ağrılı ve sert barsak hareketi öyküsü, rektumda büyük fekal kitle olması, tuvaleti tıkayacak büyüklükte dışkılama öyküsü olması Biz bu çalışmada; kabızlık grubunda çölyak hastalığı insidansını saptamayı ve kabızlık grubunda hangi semptomların görüldüğünü saptamayı amaçladık.Çalışmamızda 188 hasta vardı ve bunların 107 (57%)'si kızdı. Ortalama yaş 95,1 ± 50,9'di. % 3 hastada zayıflık, %12 hastada yüksek kilo veya obezite ve % 85 hastada normal kilo saptandı. Ağrılı sert dışkılama, haftada ikiden daha az defekasyon, isteğe bağlı aşırı volümlü gaita tutma, rektumda büyük fekal kitle varlığı, tuvalete tıkanabilecek geniş çaplı dışkılar sırasıyla % 88,5, 82,4 % 47,3%, 39,3%, 31,3% ve 35,6% olarak bulundu. Kronik konstipasyon hastalarının laboratuvar bulguları değerlendirildiğinde % 42.5 hastada anemi ve %23.4 hastada vitamin B12 eksikliği saptandı.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE DETERMINATION OF CELIAC DISEASE IN CHILDREN WITH FUNCTIONAL CONSTIPATION SUMMARY Constipation affects up to 30 % of children and accounting Constipation affects up to 30 % of children and accounting for an estimated 3 to 5 % of all visits to pediatricians. The peak prevalence is during the preschool years in most reports. There is no consistent effect of gender on the prevalence of childhood constipation. A Multinational Working Team developed criteria for functional gastrointestinal disorders known as the“Rome IV”criteria. For children and adolescents with developmental age of four years or older, functional constipation is defined by the presence of at least two of the following symptoms occurring at least once per week for at least one month, which are not explained by another medical condition; two or fewer defecations per week, at least one episode of fecal incontinence per week, history of excessive volitional stool retention (stool withholding), history of painful or hard bowel movements, presence of a large fecal mass in the rectum, history of large-diameter stools that may obstruct the toilet. We aimed to detect the incidence of celiac disease in the constipation group and also determined which symptoms was seen in the constipation group. In our study group, there were 188 patients and 107 of these were girls (57%). Average age was 95,1 ± 50,9 months. We found weakness in 3% of the patient group, overweight or obesity in 12% and normal body weight in 85%. Painful evacuation of hard stools, less than 2 defecations per week, excessive volitional stool retention, presence of a large fecal mass in the rectum, fecal incontinence, large diameter stools that may obstruct the toilet were found to be 88,5%, 82,4%, 47,3%, 39,3%, 31,3% and 35,6%, respectively. When laboratory findings of patients with chronic constipation were evaluated, B12 deficiency was observed in 23,4% of the anemia case group (42,5%). Anti-endomysium positivity was detected in 5,8% (11 cases) of patients with functional constipation.