Sosyolojik araştırma tekniklerinin sosyal medya üzerinden kullanımı ve saha araştırması verileriyle karşılaştırılması
Using of sociological research techniques via social media and comparing with the data of field research
- Tez No: 512817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sosyal medya ile birlikte yaşantımız dijitalleşmektedir. Gündelik yaşantımız içerisinde bir çok şeyi sosyal medya vasıtasıyla yapıyor oluşumuz bu durumu ispatlar niteliktedir. Bireylerin yaşantılarını sosyal medyaya taşıyor olmaları ve kullanım sıklığı, sosyal medya üzerinde toplumsal gerçekliğe ilişkin izlerin bulunduğu anlamına gelmektedir. Toplumsal gerçekliğin sosyal medyadaki izlerini sürmek ve bu izleri verilere dönüştürerek analiz etmek, toplumsal gerçekliği, sosyal medya üzerinden ya da sosyal medya dolayımlı araştırmalar vasıtasıyla anlayabileceğimiz anlamına gelmektedir. Sosyal medya üzerinden toplumsal gerçekliğin izleri, bilimsel yöntem ve tekniklerle dönüştürülerek bilimsel veriler haline getirilmektedir. Bu durum sosyal medya üzerinden ya da aracılığıyla bilimsel yöntem ve tekniklerin nasıl kullanılacağı sorununu gündeme getirmektedir. Sosyoloji toplumsal gerçekliği konu edinen bilim dalıdır. Sosyal medya üzerinden toplumsal gerçekliğin okunabilmesi, sosyoloji için sosyal medyayı önemli bir kaynak ve/veya araç konumuna sokmaktadır. Sosyolojik araştırmaların sosyal medya üzerinden ya da aracılığıyla tasarlanması ve bu araştırmalarda kullanılan tekniklerin sosyal medya dikkate alınarak kullanılması ile sosyoloji araştırmaları sosyal medya üzerinden ya da aracılığıyla yapılmaktadır. Bu çalışma ile sosyolojik bir konu, bilimsel yöntem ve tekniklerle hem sosyal medya üzerinden hem de reel sosyal yaşantı içerisinde araştırılmış, elde edilen veriler uygulanan yöntem ve tekniklerin sosyal medya üzerinden kullanımı konusunda, uygunluk yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırma neticesinde sosyal medya üzerinden yapılan araştırma neticesi ile reel sosyal yaşantı içerisinde yapılan araştırma neticesi arasında dikkate değer bir fark bulunmadığı, yani reel sosyal yaşantı içerisinde sürdürülen araştırmalar gibi sosyal medya üzerinden sosyoloji araştırmalarının yürütülebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our life becomes digital via social media. In our daily life, doing many things on social media is a kind of proof for this situation. People's sharing their lives on social media and the frequency of using social media move it beyond the virtual environment. This situation means that there are some traces relating to social reality on social media. Following the traces of the social reality on social media and transforming these traces into scientific data mean that we can understand the social reality via social media. The traces relating to the social reality obtained from social media are transformed into scientific data by means of scientific methods and techniques. This process brings the matter of how to use scientific methods and techniques on or through social media into question. Sociology is a science field dealing with social reality. Researching the social reality through social media makes social media an important source and/or instrument for sociology. Sociological researches are conducted on or through social media by means of designing social researches on or through social media and choosing techniques used on these researches by considering the social media. In this study, a sample sociological research is conducted not only on social media but also in real social life by means of scientific methods and techniques, the obtained data is analysed by comparing in respect of using scientific methods and techniques on social media. As a result of this comparison, there is no significant difference between the result of the research conducted on social media and the result of the research conducted in real social life, therefore, it is concluded that sociological researches can be conducted through social media as well as researches conducted in real social life.