Yaşam doyumunda sosyal medyanın rolü: Konya örneği
The role of social media in life satisfaction: The case of Konya
  1. Tez No: 471197
  2. Yazar: FİGEN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal medya mecraları; web ortamındaki sosyal etkileşimi geliştirmek için tasarlanmıştır. Sosyal ağlarda kullanıcı, kendi kişisel sayfası üzerinden ilgi alanlarını ortaya koyabilmekte, fotoğraf ve görüntülerini diğer insanlarla paylaşabilmektedir. Sosyal medya araçları karşılıklı iletişimi güçlendirmiş ve bireyler arasında etkileşimi arttırmıştır. Bu araştırma Konya ili örneğinde, bireylerin sosyal medya kullanım örüntüleri ile yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Saha araştırması yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler, 500 katılımcıdan yüz yüze anket tekniğiyle toplanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yaşam doyumu ve yaşam doyumuyla ilgili kavramlar, yaşam doyumunun tarihsel gelişimi, yaşam doyumunun boyutları, yaşam doyumu kuramları, yaşam doyumunun önemi, yaşam doyumu araştırmaları, yaşam doyumu ve sosyal medya kullanımı ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde sosyal medya detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise nicel veri toplama tekniklerinden biri olan anket yöntemi kullanılarak Konya ilinde sosyal medya kullanan bireylerle uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media channels are designed to develop social interaction in the web environment. On social networks, the user is able to reveal personal concerns via his/her personal account. At the same time, the user is able to share photos and images with other people. Social media tools have strengthened mutual communication and increased interaction between individuals. This study was conducted in order to reveal the relationship between social media usage patterns of individuals and life satisfaction levels in the example of Konya province. In this study where the field survey method was used, the questionnaire was collected by face-to-face survey from 500 participants. The study consists of three parts. In the first part of the study, concepts related to satisfaction with life and life satisfaction, historical development of satisfaction with life, dimensions of satisfaction with life, satisfaction with life theories, importance of satisfaction with life, satisfaction with life researches, satisfaction with life and usage of social media are discussed. In the second part of the study, social media is handled in detail. In the third part, the survey method(one of the quantitative data collection techniques) was applied to individuals that using social media in Konya.