Liselerdeki denizcilik güverte eğitiminin analizi ve bir müfredat programı önerisi
Analysis of maritime deck department education in high schools and a proposal of curriculum
- Tez No: 513042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Denizcilik endüstriyel ve iktisadi bir alan olmakla birlikte ayrıca bir yaşam biçimidir. Bu özelliğinden dolayı kültür olarak denizciliği benimsemeyip denizcilik endüstrisinde başarılı olan ülkeler istisnai sayılacak kadar azdır. Denizci ülkeler arasında var olabilmemiz ve onlarla rekabet edebilmemiz için denizcilerimize sadece mesleki teknik bir eğitim vermek yerine çağın gereklerini karşılayabilecek ve de denizcilik kültürünü içinde barındıracak kaliteli bir eğitim sunmak zorundayız. Ortaöğretim, amacı iyi planlanmak koşulu ile böyle bir içeriğe sahip eğitim için oldukça uygun bir seviyedir. Bu çalışmada da ortaöğretim seviyesinde ki denizcilik/güverte eğitiminin mevcut durumunu irdeleyerek, aksayan yönlerini ve değişikliğe ihtiyacı olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışma denizcilik alanında verilen 4 dal eğitiminden biri olan Güverte işletme dalı ile sınırlandırılmıştır. Yöntem olarak mevcut durumu olduğu gibi araştıra bilmek ve evrene uygulanabilecek doğru bir yargıya ulaşabilmek amacıyla betimsel araştırma tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak hem kaynak tarama yöntemi hem de anket tarama yöntemi kullanılmıştır. Konu ile ilgili literatür, doküman, yönetmelik, kanun, rapor, merkezi sınav sonuçları gibi geniş bir yelpazede araştırma yapılmış ve bulgular bu araştırmalar üzerine oturtulmuştur, ayrıca dünya da denizcilik eğitimi alanında en başarılı ülkelerden olan İngiltere ve Amerika, istihdam konusunda başarılı olan Filipinler ve Hindistan'ın eğitim sistemleri ülkemiz eğitim sistemi ile kıyaslanarak incelenmeye çalışılmıştır. Eğitimin aksayan yönlerinin tespit etmek için ek olarak lisede güverte eğitimi almış kişilerin görüşlerine başvurulmuştur. Anket tarama yöntemi kullanarak lise güverte eğitimin mevcut sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Denizcilik güverte temelli eğitimde ki aksaklıklar, bu alanda yapılan çalışmalardan farklı olarak, nicelden çok nitel sorunlara odaklanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre ortaöğretim kurumlarımızda verilen denizcilik güverte temelli eğitimin; öğretmenlerin almış oldukları eğitim, öğrencilerin akademik yeterlik ve müfredat farklılıkları sebebiyle standart olarak verilmesinin mümkün olmadığı, işlevini kaybettiği, çağın gerektirdiği eğitimden uzak bir içeriye sahip olduğu, günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Öneri olarak dünyada ki denizcilik eğitimine paralel, sınırlı vardiya zabitliği yerine gemici yeterliliği eğitimini kapsayan daha az mesleki teknik ama daha çok denizcilik kültür ve bilim derslerini içeren, sektörün dinamik, değişken şartlarına karşı adaptasyonu mümkün kılacak bir alt yapı ile öğrencilerin donatılmasını sağlayacak bir müfredat önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime is an industrial and economic area as well as a lifestyle. Because of this nature; the countries that do not adopt maritime culture but succeed in maritime industry are few exceptions. In order to exist and compete with maritime countries, we need to provide our seafarers with a quality education with that will meet the needs of the technology era and also includes marine culture instead of giving only vocational technical training. The secondary school level is quite suitable for education with such content. In this study, it was aimed to investigate the present situation of maritime/deck education at the secondary school level, identify the defectives and determine whether they need change. This study is limited to deck management which is one of the four fields of profession in maritime. As a method descriptive research has been preferred in order to investigate the current situation and reach a correct judgment that can be applied to the population. Both source scanning method and the survey method were used in collecting data. A wide range of research has been conducted on the subject such as literature, documents, regulations, laws, reports, central examination results, and the findings are based on these researches. Besides, Turkey's maritime education system has been compared with United Kingdom and United States of America which are the most successful countries in the maritime education, and Philippines and India which are successful in maritime employment in the world. The views of high school deck trained people were consulted to determine the failing aspects of marine education. By using the survey method, the current problems of high school deck education were tried to be determined. Deck-based defectives in maritime education have been tried to be analyzed, focusing on qualitative issues rather than quantitative issues, differently from studies conducted in this area. According to the findings obtained that It has been reached that it is not possible to provide a standardized maritime education because of the different educational qualification of teachers, academic proficiency of students and curriculum contents. Also, the finding established that the maritime deck-based education in secondary school level of Turkey had lost its function and does not have a contemporary content. For this reason, the maritime deck-based education in secondary school level of Turkey needs to be updated according to recent conditions and needs. As a resolution, a curriculum has been proposed to provide seaman competency training rather than restricted watchkeeping officer competency training, including less professional and technical education but more maritime culture and science lessons as in maritime education at the high school level in the World with an infrastructure that will enable adaptation to the dynamic and unstable conditions of the industry.