Uzaktan eğitimin liselerdeki denizcilik güverte eğitimine etkisi
The effect of online education on marine deck education in high schools
  1. Tez No: 670724
  2. Yazar: FURKAN EYÜP KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Eğitim ve Öğretim, Marine, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitim; bireylerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında doğrudan veya dolaylı yardım etme şeklidir. Eski çağlarda iletişimin yetersiz ve sınırlı olması nedeniyle eğitim arka planda kalmış ve usta çırak ilişkisi şeklinde devam etmiştir. Günümüzde ise nüfusun sürekli artış göstermesiyle toplumlar birbirlerine yaklaşmış ve gelişen teknolojiyle eğitim küresel bir boyut kazanmıştır. Ailesi ve sosyal çevresinden ilk eğitimi alan birey bir zaman sonra eğitimini devlet kontrolü altındaki kurumlardan almaktadır. Uzaktan eğitim ise farklı zaman ve ortamda bulunan öğrencilerin ve öğretmenlerin iletişim teknolojileri yardımı ile eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiği eğitim sistemi modelidir. Uzaktan eğitime ait ilk uygulama şeklinin 1770'lü yıllarda mektupla başlayarak sonrasında teknolojinin de yardımıyla ilerleyişini sürdürerek günümüzde anlam ve önemini kazanmıştır. İkinci dünya savaşının sonrasında dünya ülkeleri eğitim düzeyini ve kalitesini artırmak için uzaktan eğitim sistemine önem vermiştir. Dünyada uzaktan eğitim uygulamalarına ilk Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerde rastlanmıştır. Uzaktan eğitim uygulamalarına Türkiye'de ise 1924 yılında çalışmalarına başlanmış fakat 1950'lere kadar uygulanamamıştır. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Huku Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü mektupla öğretim uygulamalarına banka çalışanları için başlatmıştır. Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye'de uzaktan eğitimin ilk adımı olarak kabul görüp desteklenmiştir. 1975 yılına gelindiğinde üniversitelerdeki talebi azaltmak, yükseköğretim imkânı okuma fırsatı bulamamış bireylere imkan oluşturmak için YAYKUR kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda bazı nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kalmıştır. 1981 yılında bir yasa ile uzaktan eğitim görevi üniversitelere bırakılmış, 1982 yılında ise uzaktan eğitim görevi sadece Anadolu Üniversitesine bırakılmıştır. Uzaktan eğitimin ortaya çıkmasının sebebi, eğitim ihtiyacının örgün eğitimle karşılanamamasıdır. Bunun neticesinde uzaktan eğitim uygulamaları başlamıştır. Son birkaç yılda uzaktan eğitimin küresel bir boyut kazanmasının ve tüm ülkelerce popüler olmasının nedeni dünyada devam eden Covid-19 olarak bilinen pandemik salgındır. 2019 yılında dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, dünyanın her yerinde ve Türkiye'de sağlık, ekonomik, sosyal ve eğitim bakımından önemli değişimler olmuştur. Pandemiden en çok etkilenen alanlardan birisi şüphesiz eğitim olmuştur. Salgının hızla yayılması ile dünyada yüz yüze eğitime ara verilmiştir ve milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim yoluyla eğitim görmeye başlamıştır. Covid-19 salgını dünya çapında olduğu gibi Türkiye'de eğitim sistemini olumsuz yönde etkilemiş, MEB altındaki okullar ve üniversiteler eğitim öğretime ara vermek zorunda kalmıştır. Birleşmiş Milletler Eğitim ve Bilim Örgütü (UNESCO)'nun resmi sitesinde yer alan haritada salgının ilk çıktığı günden itibaren günümüze kadar sürekli güncellenerek dünya genelinde ülkelerin eğitimde aldıkları kararlar farklı renkler ile gösterilmiştir. Covid-19 salgının tüm dünyada sağlık, ekonomik, psikolojik, eğitim üzere olumsuz etkileri devam etmekte ve ne zaman pandemi salgının sona ereceğine ilişkin kesin veriler bilinmemektedir. Çin eğitime bölgesel olarak ilk ara veren ülke olmuştur. Ülke genelinde ise tüm okullarda okulları kapatan ilk ülke Moğolistantır. Türkiye ise 15 Mart 2020 itibariyle ülke genelinde okulları kapatıp uzaktan eğitime geçmiştir. Bazı dönemlerde salgının ülkede azalmasıyla kademeli olarak okullar açılıp, salgının artması ile uzaktan eğitime tekrar dönüş yapılmıştır. Dünyada birçok ülke uzaktan eğitimi çeşitli platformlar ve ulusal TV kanallarıyla sürdürmüştür. Covid-19 salgınından sonra Fransa ulusal platformlardan uzaktan eğitime devam etme kararı verdi. Bu ulusal platform Uzaktan Öğretim Ulusal Merkezi anlamına gelen CNED olup Fransız Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir kamu kuruluşudur. Avustralya'da uzaktan eğitim için Google drive/Microsoft Teams gibi dijital platformlar kullanılmıştır. Çin'in ulusal öğrenme platformunda yer alan dijital kitaplar, görsel ve işitsel kitaplardan yararlanılmıştır. Romanya'da ulusal televizyon kanallarını kullanan ülkeler arasında yer almıştır. Japonya öğretmenler için çevrimiçi programlar sunarken, öğrenciler için evde kullanabilecekleri ücretsiz materyaller ve videoları tanıtan destek portalı kurmuştur. Portekiz'de öğretmenler, öğrencilerle uzaktan sanal sınıflarda buluşarak eğitime devam etmiştir. Ayrıca Portekiz bir destek ağı kurarak çok çeşitli ücretsiz kaynaklar ve materyaller sunarak destek sağlamıştır. Ülkemizde ise uzaktan eğitim TRT TV kanalları ile günün farklı saatlerinde devamlı tekrarlanan dersler ve etkileşimli bilişim ağı platformu içerisine yüklenen ders videoları ile devam etmiştir. Dünyanın son dönemde uzaktan eğitime bakışı pozitif bir hal almıştır. Uzaktan eğitimin bazı sınırları olması nedeniyle kimileri için avantaj, kimileri için ise dezavantaj olarak görülmüştür. Uzaktan eğitimle ilgili literatüre bakıldığında uzaktan eğitim ile ilgili birçok çalışma bulunmakta fakat uzaktan eğitimde denizcilik liseleri ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada pandemi ile popüler bir hal alan uzaktan eğitim konusu incelenmiş ve uzaktan eğitimin denizcilik liselerinde güverte bölümüne etkisi değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bir anket uygulanmıştır. Anket süresi bir ay ile sınırlandırılmıştır. Anket Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı denizcilik liselerindeki öğretmenler, öğrenciler ve velilere uygulanmıştır. 25 denizcilik lisesinden toplam 325 anket toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. SPSS katılımcıların verdikleri cevapları sayısal ifadelere çevirip analizler yapmaya yarayan ve çıkan sonuçlardan değerlendirme yapmaya yarayan bir istatistik programıdır. Ankette bulunan ölçekler iletişim ortamı, uzaktan eğitim gereksinimleri, meslek dersleri ve uzaktan eğitim ile ilgili soru ölçekleridir. Katılımcıların anket içerisindeki ölçeklere verdikleri puanlar ile arasında anlamlı bir düzeyde fark olup olmadığı ve çeşitli demografik özelliklerde dikkate alınarak değişkenlerin türüne göre tek yönlü varyans analizi (ANOVA) veya bağımsız gruplar t testi ile kontrol edilmiştir. Yapılan anket çalışması analiz edilerek bazı çıkarımlarda bulunulmuştur. Bazı sorular üç ankette sorularak aynı soruya öğretmen, öğrenci ve velinin nasıl cevap verdiği karşılaştırılmıştır. Anket verileri incelendiğinde öğrencilerin öğretmenleriyle haftanın her günü whatsApp uygulaması ile iletişim sağladığı görülmüştür. Meslek derslerinin uzaktan eğitim hakkında görüşleri öğretmen ve öğrencilere sorulduğunda kesinlikle uygun olmayacak meslek dersleri yüzme dersi, seyir dersi ve GMDSS dersi olurken uygun olarak gördükleri dersler ise mesleki yabancı dil dersi, deniz hukuku ve meteoroloji dersidir. Katılımcılar, uzaktan eğitim gereksinimleri ölçeğinde farklı cevaplar verse de genel anlamda yeterli bulduklarını, meslek dersleri içinde birkaç ders dışında uzaktan eğitime uygun olduğunu diğer taraftan uzaktan eğitimde derslere katılım oranının azaldığını ve motivasyonun düştüğünü, veliler uzaktan eğitim üzerinden alınan derslerin yüz yüze eğitim kadar yeterli olduğuna ve pandemi sona erdiğinde dersler uzaktan eğitim olarak devam etmelidir görüşüne kesinlikle katılmadıkları görülmüştür. Tüm bu bulgular ışığında uzaktan eğitime yönelik ölçek soruları değerlendirilip, tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is a kind of helping people in order to participate in the society, obtain, the necessary information and qualification, abilities, improve their personalities in or out of the school directly or indirectly. Education kept in the backgroun in the past because of the lack of or limited communication or technology and continued in the form of a master-apparentice relationship. Today, with the increasing population, societies keep in touch with each other and education has gained a global dimention with the improving technology. The individual who gets the first education from her /his family and social environment continues to get education from public schools. Online education is a model of education which students and teachers in different places carry out educational activities by the means of communication technologies. The first application of online education started in the form of letter teaching in the 1700s. With the help of technology, it has gained meaning and importance today by continuing its progress. After the second world war, countries of the world brought online education to the forefront in order to improve the level and quality of education. Online education applications were first encountered in countries such as America, England, Germany and France. Online education applications were started in Turkey in 1924 but could not be applied until the 1950s. In 1956, Ankara University Faculty of Law, Bank and Commercial Law Research Institute initiated the practice of learning by letter for bank employees. It has been accepted and supported by the Ministry of National Education as the first step of online education in Turkey.YAYKUR was founded in 1975 to reduce the demand in universities and to offer opportunities to individuals who are deprived of higher education. It had to close for some reason,in the following years. With the law passed in 1981, the subject of online education was transferred to universities.In 1982, the online education task was left only to Anadolu University. The reason for online education is the educational need can not be fulfilled with the formal education. So online education has started. The reason of the gaining global dimension of education and being popular all over the world, nowadays is the pandemic epidemic knows as Covid-19 that continues all over the world. As of 2019, there have been lots of important changes on the fields of health, economy, society and education because of the epidemic covid 19 in Turkey and also all over the world. It is obvious that education is one of the most important field that has been affected cause of this epidemic. Authorities has suspended face to face education for a while because of the rapid spreading of Covid 19 and millions of students have started studying by online education. The coronavirus (Covid-19) outbreak has negatively affected the education system in Turkey as well as worldwide.Schools under the Ministry of National Education and universities have had to suspend education. The map on the official website of the United Nations Educational Science and Culture Organization (UNESCO) has been constantly updated since the outbreak first appeared. The decisions made by countries around the world in the education system are shown in different colors. The negative effects of the Covid-19 pandemic on health, economy, psychology and especially education continue all over the world. Unfortunately, precise data on when the pandemic outbreak will end are unknown. China was the first country which interrupted the education regionally. Mongolia was the first country which closed all this schools across the country. Turkey has started the online education on March 15th 2020 by closing all the schools.According to the rising or decreasing periods of pandemic in the country, the schools were opened or closed by stages. A lot of countries in the world have pursued the online education by the means of alternative platforms and national TV channels. The national platform mentioned is CNED, which means National Center for Online Education is affiliated with the French Ministry of National Education. In Australia,digitals such as GoogleDrive/Microsofts Teams are used for online education. Digital books,visual and auditory books on China's national learning platform (www.eduyun.cn) have been used.Romania ,on the other hand,is among the countries that use national television channels.While Japan offers turn-on programs for teachers,it has set up a support portal for students that recognizes materials and videos to be used. In Portugal , teachers met with students in online virtual classrooms and continued their education.Portugal has also established a support network and provided support by providing a multi-part source and materials. In our country online education has pursued with repeated lessons in different times of the day on TRT TV channels uploaded course videos into the interactive information network platform. The world has started to see the distance education as a positive aspect. While some of the people have seen online education advantageous, the others see it as unfavorable because of the limited sides. When we look at the distance education literature, we see lots of studies but there has been no information on the field of maritime high school departments. In this study we see the analyzes of online education which has become very popular by means of epidemic and also the effects of it on Maritime Deck Education in high schools. A survey was conducted as a means of data base. The time of survey was limited as a month. The survey wa conducted to teachers, students and parents of maritime high scholls affiliated to the Ministry of Education. 325 survey were collected from 25 maritime high schools. The collected data have been analyzed by using SPSS 26.0 package program. SPSS is a statistical program which convert the answers given by the participants to numerical expressions and evaluates the results. The scales in the survey are communication environment, necessities for online education, vocational lessons and the question scales related to online education. It has been analyzed that whether there is a meaningful difference between the scores of the participants in all scales and sub-dimensions used in the study; one-way analysis of variance (ANOVA) or t-test for independent groups have been analyzed according to the type of the variable by taking into account various demographic characteristics. After that there has been some deductions by analyzing the answers of the survey. Some of questions were asked in three different surveys and compared how the teachers, students and parents answered to the same questions. When the data of this surveys axamined, it was seen that students communicated with their teachers via the WhatsApp application every day of the week. When the opinions of the vocational lessons about online education are asked to teachers and students, the vocational lessons that will not be suitable are swimming lesson, navigational lesson and GMDSS lesson, while the appropriate courses are professional foreign language lessons, maritime law and meteorology lessons. Although the participants have given the different answers by the aspects of the requirements of online education most of them have found it quite efficient in general. But when we look at the vocational lessons the participants have found some of them are quite suitable for online education bıt some of them aren't. On the other hand .we see the decreasing rate of participation of students and their motivation for online classes so the parents disagree that education can be given online after the epidemic is over. Because according to them online education is not as sufficient as face-to-face education. In the light of all these findings. The questions have been evaluated and discussed about the scales of online education and suggestions have been given for the readers.