Sporcularda diyafram kas kalınlığının aerobik ve anaerobik performansla ilişkisi
The relationship of aerobic and anaerobic performance with diaphragm muscle thickness in athletes
  1. Tez No: 513079
  2. Yazar: SERHAT ERAİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI, DOÇ. DR. AHMET VEYSEL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sporcularda diyafragma kas kalınlığının aerobik ve anaerobik performansla ilişkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya, bireysel ve takım sporcularından 30 (20,37±2,74 yıl) ve 10 sedanter (23,60±2,91 yıl) olmak üzere toplam 40 kişi katılmıştır. Solunum fonksiyon testleri Spirometre (FEV1, FEV1/FVC, FVC, SVC, MVV, ve İC kapasiteleri), maksimal inspiratuar basınç (MIP) ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP) microRPM cihazı, aerobik güç Yo-Yo İntermittent Endurance Test-1'le, anaerobik güç Wingate bisiklet testi ile ölçüldü. Diyafragma kalınlığı, ekspirasyon anında 8. ve 9. kostalar arasındaki interkostal aralıktan, inspirasyonda ise 10. ve 11. kostalar arasındaki interkostal aralıktan tespit edildi ve diyafragmaın en iyi görüldüğü yerden kalınlığı ölçüldü. Aerobik/anaerobik kontrol ve deney uygulamalarındaki farkının analizi için bağımsız t-testi ve değişkenler arasındaki ilişkinin kontrolü için Pearson korelasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to investigate the relation of aerobic and anaerobic performance with diaphragm muscle thickness in athletes. Material and Method: Totaly 40 people of whom 30 (20.37±2.74 year) from individual and team athletes and 10 (23.60±2.91 year) sedentary participated as volunteer in this study. The respiratory function tests were measured with spirometry (FEV1, FEV1/FVC, FVC, SVC, MVV and IC capacity), maximal inspiratory pressure (MIP) and maximal expiratory pressure (MEP) were measured with microRPM device, aerobic power was measured with Yo-Yo İntermittent Endurance Test-1, anaerobic power was measured via Wingate bike test. The diaphragm thickness was determined from the intercostal space between 8th and 9th ribs during of expiration and the intercostal space between the 10th and 11th ribs during inspiration and the thickness was measured from where the diaphragm was seen best. Independent t-test was analysis of the difference between aerobic/anaerobic control and experimental applications. Besides, pearson correlation was used to control the relationship between variables.