Investigation of nonlinear oscillations in the gas discharge-semiconductor system: Effect of different fluid modelling approaches
Gaz boşaltımı-yarı iletken sistemlerde lineer olmayan salınımların araştırılması: Farklı akışkan modellerin etkisi
  1. Tez No: 513080
  2. Yazar: CİHAN YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL RAFATOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada yüksek dirençli yarı iletken tabakalar kullanımıyla oluşturulmuş parıltılı gaz boşaltımının lineer olmayan geçici salınımları incelenecektir. Bu sistem doğrusal akım uygulanmış iki tabaka arasında oluşturulmuştur. Gaz deşarjı olarak bilinen modeller Comsol Multiphysics (v5.2) yazılımıyla oluşturulmuş olup, plazmanın“drift-diffusion”yaklaşımının kullanımıyla akışkan olarak ele alınmasına dayanmaktadır. Nümerik testler GaAs malzemesinden yapılmış tabakalararasındabulunannitrojeninoluşturduğubasınçtakigazdeşarjıfenomeni için yapılmaktadır. Bu çalışmada ilk önce üç farklı akışkan modeli oluşturulmuş ve kullanılabilirliği test edilmiştir. Bunlardan ilki ve yalın olanı için iyonizasyon mekanizması Townsend yaklaşımıyla tanımlanmış diğer iki modelse kimyasal reaksiyonları gözönünde bulundurarak daha detaylı hale getirilmiştir. Bu modellerin doğruluğu ve güvenilirliği akım-voltaj karakteristiklerinin deneysel sonuçlarla karşılaştırılmasıyla sağlanmıştır. Bu modeller sonrasında yarı iletkenli gaz deşarj sisteminitanımlamakiçinkullanılmıştır.Önceliklebahsigeçensisteminhomojen kararlılık durumları belirlenip sonrasında bu durumların parametre uzayında incelemeleri yapılmıştır. Çıkan sonuçlar ışığı altında çatallanma gösteren eğrilerin (bu eğriler homojen salınımların ve kararlı plazma durumlarının belirlenmesinde kullanılır) ortaya çıkması sağlanır. Çıkan sonuçların deneysel verilerle kıyaslanması, yapılan yaklaşımların ne denli doğru ve kullanışlı olduğu hakkında bilgi edinilmesine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
The work deals with the study of nonlinear oscillations in a system, consisted of planar glow discharge layer, coupled to a high-ohmic semiconductor layer. The whole system is sandwiched between two planar electrodes, to which the DC voltage is applied. The discharge models are developed in Comsol Multiphysics (v5.2), and based on fluid description of plasma, with drift-diffusion approximation for charged particle fluxes. Numerical tests are carried out for the discharge in Nitrogen, with GaAs semiconductor layer. We first derived and tested three different fluid models for DC glow discharge: the“simple”model, where the ionization is defined by the Townsend approximation, and two“extended”models with more detailed sets of plasma-chemical reactions. Accuracy and reliability of these models are analyzed by making comparison between the computed and experimental current-voltage characterics. Then, these models are applied to numerical investigation of the gas discharge-semiconductor system. First, the homogeneous stationary states of the system are identified. Then, the analysis of these states allows to develop bifurcation curves in the parameter space, separating the region where the plasma is stable from the region where it performs the homogeneous oscillations. Comparison with the experimental data allows to determine the accuracy and the ranges of applicability of different modelling approaches.