Almanca yazma becerisinin Alman dili ve edebiyatı 1.sınıf öğrencilerine katkısı
The contribution of German writing skills to 1. grade students of German language and literature
- Tez No: 513170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALİT ATLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, dört temel beceriden biri olan yazma becerisinin D2 öğrenimi/edinimi açısından etkileri incelenmiştir. Zira yaygın olarak bilinen görüşe göre yazma becerisi bilişsel düşünmeyi arttıran, sözcük dağarcığını genişleten, etkili ve akıcı şekilde konuşmayı ve yazmayı sağlayan bir beceridir. Bundan dolayı bu çalışmada yaygın olan bu düşüncenin evrenselliği, evrensel değil ise Türkofon öğrencilerde etkisinin ne derecede olduğunun tespiti için böyle bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı, Türkofon öğrencilerin Almancayı D2 olarak öğrenirken bu dile karşı tutumlarını ölçmek, onları motive eden gerekçeleri ortaya çıkarmak ve özellikle de yazmanın D2 öğrenmesi üzerindeki etkisini saptamaktır. Mevcut çalışmada dört ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde dört temel dil becerilerine değinilmiştir. Yazma becerisinin diğer becerilerle bağlantısına yer verilmiş olup bu becerilerin yazma becerisiyle çapraz ilişkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra yazma becerisinin önemine, yazmanın zorlukları ve faydalarına, geliştirilmesi için yapılacak çalışmalara, sözcük bilgisinin yazma becerisine katkısına, öğrencilerin bu konuda olumlu yönlendirilmesine değinilmiştir. İkinci bölümde D2'de yapılan yaygın hata türlerine ilişkin teorik bilgiler verilmiş olup bu hata türleriyle ilgili deneklerimizin yapmış olduğu hatalı cümleler örnek verilmiştir. Üçüncü bölümde D2 öğrenimi ve öğretimine ilişkin genel bilgiler verildikten sonra yazma ve imla ile ilgili zorluklara ve yazma becerisinin gelişimi için kullanılması gereken araç-gereçlere ilişkin bilgilere değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise bu çalışmanın asıl konusu olan Türkofon öğrencilerin Almanca yazma edinimine ilişkin inceleme konusu yapılan deneklere dair genel bilgiler verildikten sonra araştırma için önceden hazırlanmış olan“Yazma Becerisi Anketi”sorularından elde edilmiş olan veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçları ardından bilimsel veriler doğrultusunda yorumlanmıştır. Veriler analiz edilip yorumlandıktan sonra şu sonuçlara varılmıştır: Bu çalışmada yabancı dil ediniminde yazma ve konuşma becerisi diğer iki beceriye nazaran daha zor olduğu tespit edilmiştir. Çünkü her ikisi de başlı başına özveri ve çalışma gerektiren konulardır. Yazma becerisiyle konuşma becerisini aynı anda yürüten öğreniciler daha etkili ve güzel yazı yazabilirler. Öğrenci konuştuğu kadar yazabilir. Çünkü sözcük dağarcığı ve ifade kabiliyeti yazma becerisini etkilemektedir. Aynı zamanda öğrenci kendi yazdığı konuları daha iyi konuşur ve düşüncelerini olduğu gibi karşı tarafa aktarabilir. Bundan dolayı yabancı dil öğreticisinin yabandı dil derslerinde kullanacağı araç-gereç yazmayı destekleyen türden olmalıdır. Bunun yanı sıra yazma, diğer dil becerileriyle birlikte kullanıldığında daha doğru ve etkili bir etkileşim ortamı oluşturduğu saptanmıştır. Dinleme ve okumanın, yazma içeriğini zenginleştirdiğini bilmek, bu zenginleştirmenin de konuşma sırasında zihindeki düşüncelerin planlı olarak anlatılması alışkanlığını kazandıracağını unutmamak gerekir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influences of writing skills, one of the four major skills, on learning/acquisition of D2. According to the common view, writing skills increase cognitive thinking, extend vocabulary and enable efficient and fluent speaking. For this reason, in this study, it is argued whether this common idea is universal or not; and if it is not, the degree of its influence on Turcophone students. Another purpose of this study is to evaluate the attitude of Turcophone students towards German while learning this language as D2, to reveal the facts which motivate them and to determine especially the influence of writing on learning D2. The study comprises four main parts. In the first part, four main language skills are dealt with. The connection of writing skills to the other skills is explained and the cross relationship of these skills with writing skills is investigated. Furthermore, the significance of writing skills, the difficulties and benefits of writing, the studies to improve it, the contribution of vocabulary to writing skills and the positive guidance of students in this respect are referred to. In the second part, theoretical information on some sort of mistakes commonly made in D2 is given and examples of incorrect sentences spoken by our subjects and related with these mistakes are presented. In the third part, an outline of learning and teaching D2 is given; then, difficulties in writing and dictation, and some information on the means which are necessary to be used for improving writing skills are mentioned. In the fourth and last part, general information on the subjects employed in the research about writing acquisition of Turcophone students, which is the essential topic of this study, is given and the data deduced out of the questions of“Writing Skills Survey”, a survey previously prepared for the research, are analyzed. The results of the analysis are interpreted in accordance with scientific data. The following results have been reached after the analysis and interpretation of the data: This study we found out that writing and speaking in foreign language acquisition were more difficult than the other two skills. Because both of these skills are issues which require hard commitment and study. The students who perform writing skills and speaking skills simultaneously are able to write in a better and more effective way. A student can write as much as he/she can speak. Because his/her vocabulary and skill of expression have an influence on his/her writing skills. At the same time, a student speaks better about the subjects on which he/she writes and can convey his/her ideas completely to the opposite side. The equipment used in classes should be of a sort which supports writing. Writing establishes a more correct and efficient interactive environment when it is used together with the other language skills. It is vital to keep in mind that listening and reading enrich the content of writing and that this enrichment brings the habit to express thoughts in mind in a planned way during speaking.