Türkiye'nin alternatif turizm kaynakları içinde dini turizmin yeri
  1. Tez No: 51321
  2. Yazar: KADİR ÇEŞİTLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. SERDAR TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Turizm formları arasında belki de en eskisi olan dini turizmdir. İlk çağ lardan bu yana dini merkezler, din büyüklerinin doğduğu, yaşadığı, öldüğü yerler hep ilgi çekmiştir. Zaman içinde ulaşım araçları geliştikçe bu hareketler de daha büyük boyutlara ulaşmıştır. Hızlanan ve kapasitesi artan ulaşım araç ları bu yönde harcanan zamanı azaltmışlar, katılımcı sayışım artırmıştır. İnsanları bu tür turizm formuna katılmaya iten psikolojik, sosyolojik ve hatta ekonomik nedenler vardır. Katılımcıların yaşlan, eğitim seviyeleri, gelir durumları ülkelere, dinlere göre farklılık göstermektedir. Türkiye dini turizm açısından çok önemli bir potansiyele sahiptir. Dinlerin doğuş merkezlerine yakınlığı geçiş noktası oluşu kıtalararası bir köprü konumu, onun bu Önemini artırır. İslam, Musevilik, Hıristiyanlık eserleri ya nında mitolojik mirası da dikkate almak gerekir. Tanıtım faaliyetlerinin aşikâr eksikliği giderildikçe ve bu eserlerin koruma ve restorasyonu gerçekleştiril dikçe, Türkiye bu turizm formundan daha çok faydalanabilir. Bu konuda Mevlana, Yunus Emre gibi dünya barışma ve hoşgörüye kendim adamış önemli şahsiyetleri de daha iyi tanıtmak hayati önem taşır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The oldest one in the forms of tourism is perhaps the religious tourism. Since the earliest ages, the religious centers, the birth places of the leading people of the religions as well as the places where they lived and passed away have attracted the attention and interest. By time as the means of transportation developed, these activities have been moved into larger di mensions. The transportation vehicles faster and with bigger capacities dec reased the time spent in this direction increased the volume of the partici pants. There are psychological, sociological and also even economical re asons pushing the people to join in this form of tourism. The ages, education and income levels of the participants change according to the countries and religions they belong. Turkey has a very important potential for the religious tourism. Her close distance to the birthplaces of the religions, her location as a passing track for the religions and her being a bridge between Asia and Europe incre ase her importance. One has not to ignore the mythological inheritance as well as Islam, Jewish and Christian religions masterpieces. By solving the lack of promotion's problems and realizing the preservation and restoration of these monuments, Turkey can enjoy this sort of tourism better. It has a vital importance also to make the personalities like Yunus and Mevlana who dedi cate themselves to the eternal global peace and tolerance, known more all over the world.