Kamusal bir alan olarak internette kimlik tartışmaları: Ekşi sözlük'te Hrant Dink ve Tahir Elçi başlıklarının söylem analizi
Identity discussions on the internet as a public sphere: Discourse analysis of Hrant Dink and Tahir Elçi entries in Ekşi sözlük
  1. Tez No: 513278
  2. Yazar: DOĞAN EMRAH ZIRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
İnternet günümüzde dünya nüfusunun yarısı tarafından kullanılan bir teknolojidir ve iddia edildiği ya da zannedildiği gibi gerçek dünyadan tamamen bağımsız, sanal bir ortam değildir. En“sanal”herhangi bir oyunun başarısının, gerçeğe olan yakınlığı ile ölçülmesi bile sanal ve gerçeklik arasında birbirlerini karşılıklı olarak yeniden üreten doğrudan bir ilişkinin varlığına işaret eder. Kamusal alan ve kimliğin internet ile etkileşimi de Sosyal Bilimlerin güncel konusu olarak“gerçeklik”ve“sanal”arasındaki bu bağ üzerinden tezahür eder. Özgürlükler alanı olarak sunulan internet, devletlerin gizli örgütleri tarafından bugün giderek daha fazla izlenmektedir. Dolayısıyla internet, kimlikle ilgili olarak gerçek dünyada var olan çatışma, kavga ve yarılmaların doğrudan iz düşümü olurken aynı zamanda kendine has özellikleri ile kimlikle ilişkili olumsuz düşünce, yargı ve ayrışmanın üreticisi haline gelmektedir. Bu tez çalışmasında kamusal alan, kimlik ve internet ilişkisi Ekşi Sözlük internet sitesi üzerinden ele alınmıştır. Burada temsil edici nitelikleri nedeniyle Hrant Dink ve Tahir Elçi başlıkları kamusal bir alan olarak internetteki kimlik tartışmalarının sosyolojik olarak incelenmesine dayanak yapılmıştır. Tezin temel varsayımı ve aynı zamanda sonucu kamusal alan ve kimlik tartışmaları ekseninde, genel olarak internet, özel olarak Ekşi Sözlük'te ortaya çıkan duygu, düşünce ve davranışların ardında toplumsal bir gerçeklik alanının bulunmasıdır. Marx'ın ifadesiyle,“ölü atalarımızın”bugünün internet kullanıcılarının“zihinlerine miras bıraktığı gelenekler”in bir gerçeklik olarak sanal ortamda yeniden üretilmesidir. Tezde ulaşılan diğer tüm sonuçlar bu temel sonuçla doğrudan ya da dolaylı biçimde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The Internet is a technology used by half of the world population today and it is not a virtual area entirely independent of the real world as it is claimed or is thought. Even the success of any highly“virtual”game is measured with its closeness to the real. It refers to a direct relation between the virtual and the real that reproduce each other mutually. The interactions between the public sphere and identity appear through this connection of“the real”and“the virtual”as a contemporary topic of social sciences. Although the internet is represented as an area of freedom, it is kept even a closer watch by secret organisations of the governments. Therefore internet, while being the projection of the conflicts, quarrels and disruptions in the real world, is also the source of the negative thoughts, judgements and dissolutions on identity, with its own specific features. In this thesis, relationships among public sphere, identity and the internet is examined through a website; Ekşi Sözlük. The titles of Hrant Dink and Tahir Elçi, with their representive attributes, form the basis of the sociological research of the debates on identity in the internet as a form of public sphere. Within the frame of public sphere and identity discussions, both the main argument and the conclusions of the thesis are the presence of a social reality scope with the feelings, thoughts and behaviours that take shape in Ekşi Sözlük. In Marx's words,“traditions that inherited by our dead ancestors”is recreated as a reality in virtual sphere through the“minds”of today's internet users. All of the other conclusions made in this thesis are relevant to this main conclusion directly or indirectly.