Normatif güç bağlamında Avrupa Birliği'nin Mısır politikası
Egypt policy of the European Union in the context of normative power
- Tez No: 513279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezin amacı, Arap Baharı adı verilen kitlesel gösteriler sonrasında, normatif bir güç olarak AB'nin Mısır politikasını incelemektir. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da meydana gelen isyan dalgası, Mısır'da da önemli toplumsal ve siyasal değişimlere neden olmuştur. AB, 1970'li yıllardan itibaren askeri/sert güçten ziyade, yumuşak/normatif bir güce evrilmiştir. AB'nin demokrasi ve insan hakları gibi değer merkezli politikalarla uluslararası siyaseti şekillendirme hedefine rağmen Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da istikrar ve güvenliğin temin edilmesi adına uzun yıllardır otoriter rejimlerle birlikte hareket etmesi, Birliği, teori ve pratik arasında bir tutarsızlığa sürüklemiştir. Arap Baharı gelişmeleri, normatif imajını düzeltme ve güncelleme açısından AB'nin önüne yeni fırsatlar çıkarmış ve bu vesileyle Birlik, demokrasi ve güvenlik dikotomisinden kurtulabilmek için Akdeniz'in güneyine yönelik dış politikasını yeniden gözden geçirme kararı almıştır. Tez, Kahire 'Baharı' üzerinden, Mübarek ve Mursi'nin devrilmesi sürecinde, AB'nin gerçekten normatif bir aktör olarak hareket edip etmediğini ele almaktadır. Teorik analiz ve Mısır vakası neticesinde tezin temel önerisi, normatif bir aktör olarak AB'nin, yapısal-kurumsal eksiklikler, ekonomik kriz, mülteci sorunu ve enerji bağımlılığı gibi birçok zaafı bünyesinde barındırmasından dolayı, Birliğin, kısa vadede demokrasi ve insan hakları kaygılarını tali bir mesele olarak değerlendireceği gerçeğidir. Bu bakımdan Birlik, Arap Baharı sonrası yayınladığı temel belgelerinde 'derin demokrasi'nin işlevselleştirilmesi hedefini gerçekleştirememiş ve Kahire 'Baharı' sürecinde klasik realist aktörler gibi 'bekle ve gör' politikasını uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the policy of the Eurpoean Union towards Egypt as a normative power after mass protests called Arab Spring. The riot trend burst out in Middle East and North Africa also led up to some significant social and political upheavals in Egypt. The EU has been evolved into a soft/normative power from military/hard power since 1970s. Although EU aims to consolidate international politics by value driven approaches such as democracy and human rights, the Union shows inconsistency in practical terms and its aim remains a theory as EU has to cooperate with authoritarian regimes to secure stability and peace in Middle East and North Africa for long years. Political affairs in line with Arab Spring provided new opportunities to reform and update its normative identity again. The Union hereby concluded to revise its foreign policy towards the South Mediterranean Countries to go beyond the dichotomy of democracy and security. This thesis focusing on Cairo Spring discusses whether the EU truly manages as a normative power or not during the ovethrow of Mubaraq and Morsi. In consequences of theoretical analysis and case study on Egypt, main proposal of the thesis is that the Union regards concerns about democracy and human rights as a secondary agenda in the short term since the EU as a normative power contains lots of shortcomings such as structural drawbacks, economic crisis, refugee problem and energy dependence within itself. From this point of view, the Union wasn't able to fulfill the objective of functioning“the deep democracy”stated in the prominent journals which were published in the post-Arab Spring and applied“wait and see policy”like many conventional realist actors in the period of Cairo Spring.