Ozon tedavisinin kanın toplam oksidan ve toplam antioksidan durumları üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 513320
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ozonterapi, yaklaşık 40 yıldır dünya çapında kullanılmaktadır. En önemli endikasyonları arteriyel dolaşım bozuklukları, enfeksiyonlar, immünyetmezlikten kaynaklanan hastalıklar, kanser hastalarının ek tedavisi, romatizmal hastalıklardır. Ozonun moleküler, fizyolojik ve klinik etkilerinin ortaya çıkması için ise serbest radikallerin oluşturulması gerekir. Çalışmamızın amacı; medikal tedavide kullanılan oksidan özellikli ozonun kan ile etkileşiminden sonra mevcut olan biyolojik moleküllerde etkisini ve oksidan/antioksidan maddelerin düzeylerindeki değişimleri araştırmaktır. Çalışmamıza katılan 35 gönüllünün yaş ortalaması 42,37±13,96 idi. Katılımcılara major ototerapi yapıldı ve bu kişilerden tedavi öncesinde ve sonrasında antekubital venden kanlar alındı. Alınan örnekler hemen santrifüj edilip 2 saat içerisinde çalışıldı. Ozonun oksidan etkisi serumda Total Oksidan Durum, İskemi Modifiye Albumin, İleri Oksidan Protein Ürünleri testleri ile antioksidan etkisi ise Total Antioksidan Durum, Total Tiyol Düzeyleri, Arilesteraz, Paraoksonaz, Stimüle Paraoksonaz testleri ile değerlendirildi. Serumda oksidatif stresin denge durumu ise OSİ ile analiz edildi. Verilerin istatistik analizleri yapıldı ve bulgular p< 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Tedavi öncesi oksidan/antioksidan molekül seviyeleri tedavi sonrasındakiler ile ile kıyaslandı. Elde edilen sonuçlara dayanarak oksidan durum ile ilgili olan TOS ve İMA testleri istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi (TOS ve IMA sırasıyla için p değerleri sırasıyla, 0,019 ve 0,005). Ancak AOPP de ılımlı bir artış olsa da bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,533). Antioksidan moleküllerden ise TAS, PON, SPON, ARES tedavi sonrasında önemli derecede azalış gösterdi (sırasıyla TAS, PON, SPON ve ARES için p değerleri 0,047;
Özet (Çeviri)
The ozone therapy is used worldwide for nearly 40 years. The most important indications for the ozone therapy are the arterial circulatory disorders, infections, diseases caused by immune deficiency, for additional treatment of patients with cancer, and rheumatic diseases. Free radicals must be generated to get molecular, physiological and clinical effects of the ozone therapy. The aim of this study is to evaluate the oxidant effect of ozone therapy on biological molecules in blood and the changes in the levels of oxidant/antioxidant after ozone therapy. The study involved 35 volunteers, with the mean age of 42.37±13.96. Major autotherapy is applied to participants and blood samples were taken from the antecubital vein before and after the treatment. Samples taken were centrifuged immediately and examined within 2 hours. Oxidant effect of ozone in serum was evaluated by total oxidant status, ischemia modified albumin and advanced oxidant product of protein, while antioxidant effect was evaluated by total antioxidant status, total thiol levels, arylesterase, paraoxonase and stimulated paraoxonase tests. The equilibrium state of oxidative stress in serum was analysed by OSI.