Diz osteoartriti olan hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ağrı ve fonksiyonel durum arasındaki ilişki
The relationship of healthy lifestyle behaviors with pain and functional status in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 513359
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma diz osteoartriti (OA) tanılı hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ağrı ve fonksiyonel durum arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya özel bir tedavi merkezinin polikliniğine gelen diz OA tanısı almış ve diz ağrısı şikayeti olan 30 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 40-65 yaş arasındaydı. Yaş ortalaması 54,36±2,85 yıl idi. Hastaların 13' ü erkek 17' si kadındı. Olguların demografik bilgileri alındıktan sonra, fiziksel değerlendirmeleri yapıldı. Tüm olguların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirmesi için Sağlıklı Yasam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II), ağrı düzeylerinin değerlendirmesi için Vizüel Anolog Skala (VAS), fonksiyonel durumun değerlendirilmesi için Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) anketleri kullanıldı. İstatistiksel analiz için Windows tabanlı SPSS21 (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanıldı, anlamlılık düzeyi p0,05). Hastaların istirahat VAS değeriyle SYBDÖ II total skoru ve alt parametrelerinden stres yönetimi skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulundu (p0,05). Hastaların aktif hareket sonrası VAS değeriyle SYBDÖ II total skoru ve tüm alt skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmadı (p>0,05). Hastaların WOMAC toplam skoruyla SYBDÖ II stres yönetimi alt skoru arasında anlamlı bir korelasyon bulundu (p0,05). Sonuç olarak diz OA' lı hastalarda istirahatte ya da aktif hareket sonrasında ağrı arttıkça fonksiyonel durum kötüleşmektedir. Ancak sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ağrı ve fonksiyonel durum arasında SYBDÖ II stres yönetimi alt skoru dışında korelasyon bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between healthy lifestyle behaviors and pain and functional status in patients with knee osteoarthritis (OA). The study included a total of 30 patients who came to the polyclinic of a private treatment center for the study, had a knee OA diagnose and complaine of knee pain. The patients' ages ranged from 40 to 65 years. The mean age was 54.36 ± 2.85 year. Thirteen of the patients were male and 17 were female. After the demographic data of the cases were taken, physical evaluations were made. Healthy Life Style Behaviors Scale II (HLBS II) for assessing healthy lifestyle behaviors of all cases, Visual Analogue Scale (VAS) for assessing pain levels, and Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) questionnaires for asessing functional status were used. Statistical analysis was performed by using a Windows-based SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) analysis program, with significance level p 0,05). There was a statistically significant correlation among resting VAS value of the patients and the stress management score of HLBS II total score and sub-parameters (p 0,05). There was no statistically significant correlation between the VAS value after active movement of the patients and the total score of the HLBS II and its all subscores (p> 0,05). There was a statistically significant correlation between WOMAC total score and stress management score of HLBS II (p< 0,05). There was no statistically significant correlation between WOMAC total score and other HLBS II subscores (health responsibility, physical activity, nutrition, spiritual development, interpersonal relations) (p> 0,05). There was no statistically significant correlation between the patients' WOMAC total score and HLBS II total score and its all subscores (p> 0.05). As a result, the functional status worsens as the resting pain or the pain after active movement increases in patients with knee OA. However, there is no correlation between healthy lifestyle behaviors and pain and functional status except between resting VAS and stres management score of HLBS II.