Kuraklık stresi altındaki biber fidelerinde PGPR uygulamalarının etkisi
The effect of PGPR on pepper seedlings under drought stress
  1. Tez No: 513358
  2. Yazar: AYNUR SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, bitki büyüme düzenleyici kökbakterilerinin (PGPR) kuraklık stresi altında yetişen biber (Capscium annuum L.) fidelerin gelişimi üzerine etkilerini ortaya koyabilmek amacıyla iklim odası koşullarında saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Bu bağlamda çalışmada kuraklık stresi altında yetişen bir adet sivri biber çeşidi (Mostar F1) ile iki adet PGPR izolatı (Ochrobactrum sp. CB36/1 ve Bacillus sp. CA41/1) kullanılmıştır. Fide yetiştirme ortamına PGPR uygulaması, 109 cfu/ml yoğunluğunda ilk kotiledon yaprakların yere paralel duruma geldiği aşamada 10 ml olarak, ikinci uygulama ise iki hafta sonra 15 ml olarak uygulanmış ve 20 gün sonra uygulamaların yarısında sulama tamamen kesilerek kuraklık stresi oluşturulmuştur. Denemede 0-5 skalası, sürgün yaş ve kuru ağırlıkları, sürgün boyu, kök yaş ve kuru ağırlıkları, kök boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, membran zararlanma indeksi, yaprak oransal su içeriği, lipit peroksidasyonu ürünü malondialdehit (MDA) miktarı, katalaz (CAT) enzim aktivitesi, askorbat peroksidaz (APX) enzim aktivitesi, süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivitesi, klorofil miktarı ile besin elementleri (K, Ca, Fe, Cu, Mg, Zn ve Mn) gözlem ve analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yapılan ölçüm ve analizlerde kuraklık stresi genel olarak olumsuz etki yaparken, bazı parametrelerde (Membran zararlanma indeksi, APX, CAT, Ca içeriği vb.) PGPR genelde olumlu düzeyde etkilere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a pot experiment in a climate chamber conditions in order to demonstrate the effects of the plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) on the development of the pepper (Capscium annuum L.) seedlings grown under drought stress. In this context, a pepper cultivar (Mostar F1) and two PGPR isolates (Ochrobactrum sp. CB36/1 and Bacillus sp. CA41/1) were used under drought stress. The application of PGPR to the seedling growing medium was carried out at a density of 109 cfu ml-1 as 10 ml in the stage where the first cotyledon leaf stage and 15 ml as the second application in two weeks, then in 20 days, irrigation was completely cut in half of the applications and drought stress was formed. In the experiment, the 0-5 scale, shoot fresh and dry weights, shoot height, root fresh and dry weights, root length, stem diameter, number of leaves, leaf relative water content, membrane damage index, amount of malondialdehyde (MDA) product of lipid peroxidation, catalase (CAT) enzyme activity, superoxide dismutase (SOD) enzyme activity, ascorbate peroxidase (APX) enzyme activity, chlorophyll content and analysis of nutrient elements (K, Ca, Fe, Cu, Mg, Zn and Mn) were measured or analyzed. According to the results of the research, drought stress generally had a negative effect on the measurements and analyzes, whereas PGPR had generally positive effects on some parameters (Membrane damage index, APX. CAT, Ca content etc.).