Türkiye'deki ihracatçı işletmelerin uluslararası pazarlara girişinde kurumsal web sitelerinin rolü
The role of the corporate websites in turkish exporters' entering the international markets
- Tez No: 513375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnternet, uluslararası ticaretteki sınırların çoğunu ortadan kaldırmak için kullanılabilecek muazzam bir teknolojidir. İnternet teknolojisi sayesinde bir alıcının dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir ürünü edinebilmesi kolaylaşmıştır. Öte yandan internet, işletmelerin yabancı pazarlara girişini hızlandırmaktadır. İşletmeler böyle bir imkânı mümkün olduğunca etkin şekilde değerlendirirlerse pazarlama faaliyetlerini arttırabilirler. Kurumsal web sitesi, bir işletmenin uluslararasılaşma sürecini etkileyen bir unsurdur. Genellikle alıcılar, kendine yakın hissettikleri işletmelerle iletişime geçmektedirler. Bu yüzden kurumsal web sitesindeki dil, kültür, renk, tasarım vb. etkenler önem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ihracat yapan işletmelerin kurumsal web sitelerini ne ölçüde uluslararasılaştırdıklarını araştırmak ve ihracat yapan firmaların kurumsal web siteleri arasında farklılıklar olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümü uluslararasılaşmayla ilgili kavramları içermektedir. İkinci bölümde elektronik ticarete ve kurumsal web sitelerine değinilmiştir. Son bölümde ise ihracat yapan işletmeleri inceleyen bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada işletmelerin kurumsal web siteleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çapraz tablo analizi ve ki-kare testiyle ihracat yapan işletmelerin kurumsal web siteleri arasında farklılık olup olmadığı belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Türkiye'de ihracat yapan işletmelerin kurumsal web sitelerinin uluslararasılaşma düzeylerinin yetersiz olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca geleneksel sektörlerde ihracat yapan işletmeler ile geleneksel olmayan sektörlerde ihracat yapan işletmelerin kurumsal web siteleri arasında kayda değer bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Internet is a wonderful technology that can be used to remove most of borders on international trade. Thanks to internet technology, buying a product that be anywhere in the world have been easy for a person. On the other hand, internet accelerates the entrance of companies into foreign markets. Companies can improve their marketing activities if they evaluate such an opportunity as effectively as possible. Corporate website is an element that affects an enterprise's internationalization process. Generally, buyers communicate with businesses that they feel close to themselves. Therefore, factors such as language, culture, color and design in corporate websites are important. The purpose of this study is to explore what is the internationalization level of corporate websites of exporting companies in Turkey and to determine whether there is any difference between corporate websites of exporters. In the first part of the study, internationalization concepts were expressed. In the second part, electronic commerce and corporate websites were mentioned. In the last part, a study was carried out which examines exporters. In research, corporate websites of businesses were analyzed by content analysis method. Whether or not exporters have differences between corporate websites were determined by cross-tabulation analysis and chi-square test. It has been observed that the level of internationalization of corporate websites of exporting companies in Turkey is insufficient. Furthermore, no significant difference was found between corporate websites of companies that export in traditional sectors and corporate websites of companies that export in non-traditional sectors.