Yeni bir kinetik seruloplazmin ölçüm yöntemi geliştirilmesi
Development of a new kinetic ceruloplasmin measurement method
- Tez No: 513394
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seruloplazmin; ferroksidaz enzim aktivitesi gösteren, temel görevi kanda bakırın taşınması olan, bunun yanı sıra antioksidan ve akut faz proteini olmak gibi işlevleri bulunan çok fonksiyonlu globüler bir proteindir. Seruloplazmin proteini aynı zamanda ferroksidaz aktivitesi ile demir metabolizmasında da önemli bir rol üstlenmektedir. Genetik bir mutasyondan kaynaklanan Wilson hastalığı ile Menkes sendromu ve edinilmiş hastalıklar olan karaciğer yetmezliği, infektif ve inflamatuvar hastalıklar gibi oksidasyon seviyesinin arttığı durumlarda düzeyi değişir. Seruloplazmin, sahip olduğu ferroksidaz enzim aktivitesi ile vücuttaki endojen substratı olarak kabul edilen ferröz demir iyonlarını ferrik demir iyonları formuna dönüştürür. Bu dönüşümün kinetik olarak izlenmesi ile ferroksidaz enziminin aktivitesi tayin edilir. Serum içerisinde bulunan ferroksidaz enzimi, substrat olarak reaksiyon ortamına eklenen ferröz demir iyonlarını, ferrik demir iyonlarına oksitler, oluşan ferrik demir iyonları, hem şelatör hem de kromojen olarak fonksiyon gösteren asetohidroksamik asit ile bağlanır ve bu bağlanma sırasında ferroksidaz enzim aktivitesiyle doğru orantılı olarak gözlenen renk değişimi kinetik olarak izlenir. Yöntemde gerçekleştirdiğimiz optimizasyon çalışmaları, ferroksidaz enzim aktivitesi için referans olarak kabul edilen; substrat ve kromojen olarak O-dianizidin kullanılan referans yöntem ile karşılaştırma yapılarak desteklendi.
Özet (Çeviri)
Ceruloplasmin is a multi-function globular protein that shows ferroxidase enzyme activity, and its main task is the transportation of the copper within the blood. Additionally, ceruloplasmin has functions such as being an antioxidant and acute phase protein. With the help of its ferroxidase activity it also plays an important role in iron metabolism. In case of the following diseases the ceruloplasmin protein level is changed; the Wilson's disease which is caused by a genetic mutation, liver failures which is caused by the Menkes syndrome, and infectious and inflammatory diseases which leads an increase in the oxidation levels. By means of its ferroxidase enzyme activity, ceruloplasmin converts the ferrous iron ions, which are accepted as the endogenous substrates in the body, into the ferric iron ions. Ferroxidase enzyme activity is determined by kinetic investigation of this transformation. The ferroxidase enzyme present in serum oxidizes the ferrous iron ions, which are added as substrate to the reaction medium, into the ferric iron ions. The resulting ferric iron ions are binded to the acetohydroxamic acid which functions as both the chelator and the chromogen. The color change which is directly proportional to the ferroxidase enzyme activity, is kinetically investigated during the binding process. Optimization of the method is performed and results are supported by comparing the method to the reference method that is used for the ferroxidase enzyme activity; the method which uses the O-dianizidin as substrate and chromogen.