Kayseri yöresi mevcut kamu binalarının DBYBHY 2007 ve RBTE 2013'e göre davranışlarının kıyaslanması
Comparison of existing public buildings behaviours of kayseri region according to DBYBHY 2007 and RBTE 2013
- Tez No: 513416
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ülkemiz konum olarak ciddi depremlerin yaşandığı ve yaşanabileceği bir coğrafyada yer almaktadır. Günümüz teknolojisinde depremlerle ne zaman karşılaşacağımız bilinmemektedir. Depremlerin ne zaman olacağının bilinmemesi, can ve mal kaybı riskini gündemde tutmaktadır. Bu durumun telafisi ise, yeni inşa edilecek yapıların depreme karşı dayanıklı tasarlanması ve mevcut yapı stoğunun depreme karşı nasıl davranacağının tespit edilip risk değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, yapılarda gerekli tedbirler alınarak olası bir facianın önüne geçme fırsatını elde edip; ne zaman karşılaşacağımızı bilmediğimiz bu problemi can ve mal kaybı olmadan atlatabilme imkanı sunulmaktadır. Her gün binlerce yenisi eklenen yapı stoğunun, depreme karşı nasıl bir davranış sunacağı yürürlükteki Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007'nin 7. Bölümüne göre yapılırken uzun bir zaman dilimine ve ciddi bir maliyet ile karşılaşıldığı gözlemlenmiş, mevcut yapı stoğunun tamamının ne durumda olduğu sonucunu öğrenebilme imkânının kısıtlanmasına yol açmıştır. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için Riskli binaların Tespit Esasları, 2013 yılında yürürlüğe girerek DBYBHY 2007'ne göre daha kısa zamanda ve düşük maliyet ile mevcut yapıların riskli olup olmadıkları hakkında bilgi edinme imkanı sunmuştur. Yapıların bir kısmında geçerli olan bu esasların DBYBHY 2007 Tablo 7,7' ye göre depremden hemen sonra kullanılması gereken hastaneler, sağlık tesisleri, itfaiye binaları, haberleşme ve enerji tesisleri, ulaşım istasyonları, vilayet, kaymakamlık ve belediye yönetim binaları, afet yönetim merkezleri, vb. yapılarda da bu esasların kullanılması ile deprem sonrası yapıların hemen kullanılıp kullanılamayacağına karar verebileceği düşünülmektedir. Bu çalışma ile Kayseri İlinde hizmet vermekte olan ve depremden hemen sonra kullanılması gereken binalar kapsamında yer alan 6 adet taşınmazın Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik 2007' ye göre performans analizleri hazırlanmış ve ardından bu yapılar Riskli Binaların Tespit Esasları 2013'e göre de risk değerlendirilmesi yapılarak gerekli karşılaştırılmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda, yapı stoğunu oluşturan yapıların deprem davranış kusurları belirlenmiştir. Anahtar kelimeler; Deprem performansı, süneklilik, riskli yapı, yapı davranışı, hasar
Özet (Çeviri)
Turkey is located in region that have experienced and may experience serious earthquakes. Even with today's technology, it is not known when we will encounter earthquakes. Since earthquakes are not predictable, they result in loss of life and property. Compensation for this situation is to design earthquake-resistant and to building identify current structure for earthquake resistance and make a risk assessment. According to the results of the risk assessment, the necessary precautions can be taken on the structure and a potential tragedy can be prevented without loss of life and property. Everyday thousands of new construction are added to the building stock. Evaluation of building stock according to Chapter 7 of the Turkish Seismic Code 2007 regulations, is time consuming and costly, which led to the restriction of the possibility of learning the status of current building stock. To be able to eliminate this hinderance, Evaluation Principles for Risky Buildings 2013 provided a chance to rapid evaluation of current buildings with less cost in comparison to DBYBHY 2007. Evaluation Principles for Risky Buildings 2013, could not be utilized for high importance buildings defined in DBYBHY 2007 Table 7.7 such as hospitals, health facilities, fire brigades, communication and energy facilities, transportation stations, provinces, district governorships and municipal administration buildings, disaster management centers, etc. It is thought that these principles can be extended to cover above mentioned high importance buildings. In this study, performance analysis were prepared according to DBYBHY 2007 regulations for 6 different high importance structures located in Kayseri. And same buildings were evaluated according to Evaluation Principles for Risky Buildings 2013, then necessary comparisons were made. As a result of the study, earthquake vulnerabilities of the structures were determined. Key words; earthquake performance, ductility, risky structure, structure behavior, damage.