Türkiye ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluk analizi
In Turkey and in some European countries income distribution inequality and poverty analysis
- Tez No: 513456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma sosyo-ekonomik değişkenlerin yoksulluk üzerindeki etkilerinin tespit edilmesini amaçlamıştır. Bu amaçla eğitim, çalışan nüfus oranı, satın alma gücü paritesine göre milli gelir, enflasyon oranı ve net ücretin seçilmiş 8 ülke için 2006-2015 yılları arasında yoksulluk üzerindeki etkisi panel veri yöntemlerinden sabit etkiler modeli, tesadüfi etkiler modeli, havuzlanmış regresyon ve genelleştirilmiş momentler metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, satın alma paritesine göre milli gelirin bütün modellerde, eğitimin ise sabit etkiler modeli dışındaki diğer modellerde yoksulluğu azaltıcı yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmaktadır. Enflasyon ve çalışan nüfus oranının ise yoksulluk üzerinde bir etki yaratmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of socio-economic variables on poverty. For this purpose ; education, working population ratio, the national income according to purchasing power parity, the inflation rate and the net wage effect on poverty for selected eight countries between 2006-2015 were analyzed with(via) the fixed effect model, the random effects model, the pooled regression and the generalized method of moments of the panel data methods. It is reached that while the national income has poverty reduction effect in all models according to purchasing parity, education has poverty reduction effect in other models except the fixed effects model. Inflation and working population ratio do not seem to have an impact on poverty.