Sleeve gastrektomi hastalarının beslenme durumunun değerlendirilmesi: Prospektif randomize klinik çalışma
Evaluation of nutritional status in patients with sleeve gastrectomy : Prospective randomized clinical study
  1. Tez No: 513501
  2. Yazar: SEHER DALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ZEKİYE ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
SLEEVE GASTREKTOMİ HASTALARININ BESLENME DURUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ: PROSPEKTİF RANDOMİZE KLİNİK ÇALIŞMA Dünya çapında obezite, giderek artan sağlık problemi haline gelmektedir. Bariyatrik cerrahi, kalıcı kilo kaybının sürdürülmesini sağlamakta, bununla birlikte obeziteye bağlı komorbiditelerin ilerlemesini önemli derecede önlemektedir. Bariyatrik cerrahi yöntemlerinden biri olan Sleeve Gastrektomi (SG), son yıllarda güvenirliliği artan ve sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Bu nedenle bizim çalışmamızda postop 6 ayda, hastalara bariyatrik cerrahi kurallarına göre uygulanan beslenme programının, dönemler arasındaki etkisi araştırılmıştır. Çalışma Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Eylül 2016-Haziran 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmamıza 18-65 yaş grubu arasında, SG ameliyatı geçirmiş, 3'ü erkek, 17'si kadın olmak üzere toplam 20 morbid obez hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların preop ve postop 3. ve 6. aydaki antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, komorbiditeleri, komplikasyonları ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF NUTRITIONAL STATUS IN PATIENTS WITH SLEEVE GASTRECTOMY : PROSPECTIVE RANDOMIZED CLINICAL STUDY Obesity has become an increasing health problem across the globe. Bariatric Surgery, not only ensures to maintain the chronic weight loss, but also substantially prevents the progression of comorbids linked to obesity. Sleeve Gastrectomy, one of the methods of bariatric surgery, has become a method that grew in reliability and practiced frequently in recent years. Therefore, in our study, postoperative 6 months, the interperiod effect of the nutritional program that is practiced on patients according to bariatric surgery rules is researched. The study is conducted in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital, General Surgery Clinic, between the dates of September 2016 and June 2017. 20 Morbid Obes patients who had SG operation, between the ages of 18-65, 3 males and 17 females are included in our study. Anthropometric measurements, biochemical findings, comorbids, complications and dietary habits of the preoperative and postoperative patients during the 3rd and 6th months are evaluated.