Curling sporcularının core stabilizasyonu ile denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between core stabilization and balance in the curling athletes
- Tez No: 513502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, milli curling sporcularının core stabilizasyonu ile denge özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 19,65±2,90 yıl olan 19 erkek ve 19 kadın olmak üzere toplam 38 sporcu katıldı. Çalışmada deneklerin vücut kompozisyonu TANITA TBF 300 cihazı, core stabilizasyonu için 1 dakika mekik testi, sırt izometrik dayanıklılık testi, spora özgü plank ve stabilite testi, son olarakta denge ölçümleri için SPORKAT 4000 ölçüm cihazı kullanıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında bağımsız t-testi uygulandı. Değişkenler arasındaki ilişkinin kontrolü için Pearson korelasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to analyse the relation between core stabilization and balance characteristics of national curling athletes. Material and Method: 19 male and 19 female totally 38 athletes aged averagely 19.67±2.90 participated in the study. In this study, TANITA TBF 300 device was used for the body composition of the athletes. One-minute sit-up test, isometric back endurance test, plank and stability tests special for sport were used for defining the core stabilization. Finally, SPORKAT 4000 measurement device was used for balance measurements. Independence t test was used for comparison of dual groups. Pearson correlation test was applied for the control of relation among variances.