Meme kanseri hücrelerinde letrozole ve quercetin'in etkinliğinin araştırılması
Investigation the effectiveness of letrozole and quercetin in breast cancer cells
  1. Tez No: 513505
  2. Yazar: YETER ÇİLESİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen maling tümör olup, metastaz yapmaya yatkın özelliği ile kanser ölümlerinde başlıca sıralardadır. Letrozole, meme kanserini tedavisinde kullanılan bir aromataz inhibitörü olup anti-östrojendir. Quercetin, önemli bir flavanoid olup serbest radikal yakalayıcısı olarak bilinen güçlü bir antioksidandır. Bu çalışmanın amacı Letrozole ve Quercetin kombinasyonun insan meme kanser hücrelerindeki etki mekanizmasını araştırmaktır. İnsan meme kanseri hücreleri MCF-7 ve MDA-MB-231 kullanılarak Letrozole (10 nM) ve/veya Quercetin (5 ng/mL) ile inkübe edilerek hücresel değişimler incelenmiştir. Letrozole ve Quercetin'in meme kanseri hücre hatlarında hücre proliferasyonları MTT ile ölçülmüştür. ER-α, ER-β, Bax, BcL2, Foxo1, Foxo3, VEGF, Akt protein ve gen ekspresyon düzeyleri western blotlama ve qPCR ile ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Letrozole ve Quercetin kombinasyonunun MCF-7 ve MDA-MB-231 hücrelerinde hücre büyümesini inhibe ettiği ve mitokondiyel apoptozu indüklediği tespit edilmiştir. Letrozole ve Quercetin kombinasyon tedavisi meme kanser hastaları için etkili bir tedavi yaklaşımı olarak yeni terapötik ilaçların geliştirilmesine katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malign tumor among women in the world and is the main lineage of cancer deaths due to its susceptibility to metastasis. Letrozole is an aromatase inhibitor used in the treatment of breast cancer and is anti-estrogenic. Quercetin is a powerful antioxidant known as free radical scavenger, an important flavanoid. The aim of this study is to investigate the mechanism of action of the combination Letrozole and Quercetin in human breast cancer cells and to to investigate the efficacy of letrozole and quercetin in breast cancer cells. Cellular changes were examined by incubating human breast cancer cells with Letrozole (10 nM) and / or Quercetin (5 ng / mL) using MCF-7 and MDA-MB-231. Cell proliferation of Letrozole and Quercetin in breast cancer cell lines was measured by MTT. Expression levels of ER-α, ER-β, Bax, BcL2, Foxo1, Foxo3, VEGF, Akt protein and gene were measured by western blotting and qPCR. Results from the study showed that Letrozole and Quercetin combination inhibited cell growth in MCF-7 and MDA-MB-231 cells and induced mitochondrial apoptosis. Letrozole and Quercetin combination therapy may provide contributions to the development of new therapeutic drugs as an effective treatment approach for breast cancer patients.