Samsun 19 Mayıs sahilinde dağılım gösteren Ulva intestinalis Linnaeus, 1753ʼin biyokimyasal içeriğindeki mevsimsel değişimler
Seasonal changes in the chemical compositions of Ulva intestinalis Linnaeus, 1753 in the samsun 19 Mayis coast
- Tez No: 513513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 2016 yılında Samsunʼ un 19 Mayıs ilçesi sahilinden seçilen 3 istasyondan (Taflan, Dereköy, Kumcağız) mevsimsel olarak makro alg örnekleri alınmıştır. Bu örneklerin teşhisi sonucunda 2ʼsi Chlorophyta (Ulva intestinalis ve Cladophora glomerata) ve 1ʼi Ochrophyta (Scytosiphon lomentaria) divizyosuna ait toplam 3 tür tespit edilmiştir. Araştırma alanında Cladophora glomerata örnek alma istasyonlarının yaz örneklerinde, Scytosiphon lomentaria sadece Dereköy istasyonun kış örneklerinde belirlenmiştir. Ulva intestinalis ise örnekalma istasyonlarının üçünde de her mevsimde mevcut olmuştur. Bu nedenle bu 3 türden sadece Ulva intestinalisʼin, kimyasal kompozisyonundaki değişimler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal samples of macroalgae were taken from 3 stations (Taflan, Dereköy, Kumcağız) selected from Samsunʼs county 19 Mayıs in 2016. As a result of the diagnosis of these samples, a total of 3 species belonging to 2 divisions of Chlorophyta (Ulva intestinalis and Cladophora glomerata) and 1 Ochrophyta (Scytosiphon lomentaria) were detected. In the study area, summer samples of Cladophora glomerata sampling stations, Scytosiphon lomentaria were only identified in winter samples of Dereköy station. Ulva intestinalis has been available in all three seasonal sampling stations. For this reason, only the changes in chemical composition of Ulva intestinalis were determined from these 3 species.