Turgut Özakman'ın Hayatı-Sanatı-Romancılığı
Turgut Özakman's Life-Art-Novel Writing
  1. Tez No: 428630
  2. Yazar: NESRİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Turgut Özakman'ın Hayatı-Sanatı-Romancılığı isimli tezimizde, modern dönem Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiş olan Turgut Özakman'ın romanları değerlendirmeci bir yaklaşımla, nesnel bir perspektifle incelenmiştir. Yapılan incelemede, yapısal eleştiriye dönük olarak metin merkezli anlayış güdülmüş, metnin esası; yer yer yazarın dünya görüşü, biyografisi, psikolojisi ile ilişkilendirilmiş, kimi zaman da esas metinlerin sağladığı olanaklar göz önünde bulundurularak tarihsel ve sosyolojik eleştirinin imkânlarından da yararlanılmıştır. Turgut Özakman'ın ilk iki eseri dışında kalan 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Şu Çılgın Türkler, Diriliş/Çanakkale 1915, Cumhuriyet Türk Mucizesi 1-2 ve Çılgın Türkler/Kıbrıs isimli romanları belgesel roman türünde yazılmış olup ait bulunduğu roman türünün teorik özelliklerinin başarılı şekilde kurgulanması sonucunda oluşturulmuştur. Korkma İnsancık Korkma adlı ilk romanında“çocuk ve cinsellik”teması, Türk edebiyatı tarihinde bugüne kadar ele alınmamış biçimde, özgün bir yaklaşımla, mekân-zaman, mekân-insan, tema-mekân, kullanımlarının işlevselliği dâhilinde oluşturulmuştur. Belgesel romanları dışında kalan bir diğer romanı Romantika ise roman kişileri ile mekân, zaman, dil ve üslup ilişkisini, modern roman türü bağlamında oluşturulmuş, eserde anlatıcının işlevi, kullanılan birtakım yöntemlerle genişletilmiştir. Sözü edilen sekiz roman, metin merkezli bir yaklaşım güdülerek, roman sisteminin temel unsurları; anlatıcı, tema, zaman, mekân, kişiler kadrosu, dil ve üslup bakımından incelenmiş, gerekli yerlerde psikolojik, tarihsel ve sosyolojik eleştirinin sunduğu imkânlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In This master's thesis which named“Turgut Özakman's Life-Art-Novel Writing”, Turgut Özakman's Korkma İnsancık Korkma (Don't Be Afraid Little Human), Romantika (Romantica), 19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da (19 May 1999 Ataturk is in Samsun Again), Şu Çılgın Türkler (Those Crazy Turks), Diriliş/Çanakkale 1915 (Resurruction/Çanakkale 1915),Cumhuriyet Türk Mucizesi 1-2 (Republic Turkish Miracle 1-2) and Çılgın Türkler/Kıbrıs (Crazy Turks/Cyprus) novels were examined in evaluative approach. Turgut Özakman's last six novels that mentioned above are novels which written in documentary genre. These novels' theoritical charachteristics of the genre that they belong to are constructed successfully. In his first novel which named Korkma İnsancık Korkma (Don't Be Afraid Little Human), the theme of“children and sexuality”is studied in a format that has never been dealt in this way in Turkish literature. It dealt with an original approach, setting-plot, setting-character, theme-setting have been created within the functionality of use. Another novel of the author which named Romantika (Romantica) is not a documentary novel. In this novel the author formed character and setting, plot, language and style relations in a modern novel context. In this novel the function of the narrator expanded by using some methods. The eight novels that mentioned above -using a text-based approach- are examined in terms of the main elements of the novel system which are narrator, theme, plot, setting, characters, language and style. Wherever necessary, has benefited from the opportunities offered by the psychological, historical and sociological criticism.