Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen prematüre bebeklerin stres belirtileri ile ebeveynlerin stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the stres levels of premature infants followed by neonatal intensive care unit with parents' stress levels
- Tez No: 513684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)' de izlenen prematüre bebeklerin stres belirtileri ile ebeveynlerin stres düzeylerini karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin YYBÜ ABSÖ toplam puan ortalaması 105,23±26,97,“Görüntüler ve Sesler”alt boyut puan ortalaması 18,33±6,11,“Bebeklerin Görünümü ve Davranışları”alt boyut puan ortalaması 51,59±16,85 ve“Bebeğinizi ile İlişkiniz ve Anne Baba Rolünüz”alt boyut puan ortalaması 35,55±8,51 olarak belirlenmiştir. YYBÜ ABSÖ toplam puan ortalamaları ve alt boyut puan ortalamaları ile bebeklerin cinsiyetleri, kardeş varlığı, görüşülen ebeveyn, ebeveynlerin çalışma durumları ve prematürenin doğum şekli grupları arasındaki fark anlamsızdır (p>0,05). YYBÜ ABSÖ toplam puan ortalamaları ve alt boyut puan ortalamaları ile bebeklerin yaşları, aile tipi, sağlık güvencesi, gelir düzeyi, ebeveynlerin öğrenim durumları, bebeklerin beslenme ve solunum desteği biçimi gruplarına göre aralarındaki fark anlamlıdır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to compare the stress levels of premature infants followed by Neonatal Intensive Care Unit (NICU) with the stress levels of parents. The results obtained from the study were evaluated using appropriate statistical analyzes in the SPSS 22.0 package program. Total Parents' Stress Score (PSS) of the parents who participated in the study was105,23±26,97, The mean scores of the NICU PSS subscale were“images and sounds”subscale average score 18,33±6,11,“babies' appearance and behaviors”subscale average score 51,59±16,85,“relationship with baby and parental role”subscale average score were found to be 35,55±8,51. The difference between the NICU PSS average of total points and subscale scoreswith gender of infants, sibling presence, interviewed parents, working status of parents, and prematurity groups were not significant (p>0.05). The difference between the NICU PSS average of total points and subscale scores with the age of infants, family type, health insurance, income status, parental education status, infant nutrition and respiratory support type groups were significant (p0.05).