Yüksek kalitede CuxPt1-x nanopartiküllerinin sentezi, yapısal tanımlamaları ve B-N-H tabanlı hidrojen depolama malzemelerinin hidrojen üretiminde katalitik etkinliklerinin incelenmesi
A faci̇le synthesis of monodi̇sperse CuxPt1-x alloy nanoparticles and their superb catalysis in the dehydrogenation of B-N-H based chemi̇cal hydrogen storage compounds
- Tez No: 513683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, tek düze parçacık boyutlu CuxPt1-x alaşım nanopartiküllerinin (NP) kompozisyon kontrollü sentezi, yapısal tanımlamaları ve Ketjen Black'e (KB) desteklenmesinden sonra B-N-H tabanlı hidrojen depolama malzemelerinden hidrazin boran (HB) ve amonyak boranın (AB) hidrolitik dehidrojenlenmesinde katalitik etkinlikleri incelendi. Tek düze parçacık boyutlu CuxPt1-x alaşım NP'leri, platin(II) asetilasetonat (Pt(acac)2) ve bakır(II) asetilasetonat (Cu(acac)2) başlangıç metal tuzlarının oleyilamin (OAm) ve 1-oktadesen (ODE) içerisinde boran tersiyer bütilamin (BTB) ile 80°C'de eş-zamanlı indirgenmesi yoluyla sentezlendi. Test edilen tüm katalizörler arasında en yüksek katalitik etkinliği %7.9 wt Pt yüklemesine sahip Ketjen Black'e (KB-Cu68Pt32) desteklenmiş Cu68Pt32 alaşımı nanopartikülleri (NP) göstermiştir. HB'nin hidrolizinde çevrim sayısı(TOF) 832 dakika-1, AB'nin 859 dakika-1 olarak bulunmuştur. KB-Cu68Pt32 NP'lerin HB ve AB hidrolizindeki kinetiği, farklı destek malzemesi türüne, farklı katalizör miktarında, farklı substrat miktarında ve farklı sıcaklıklara bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the catalytic activities of hydrolytic dehydrogenation of hydrazine borane (HB) and ammonia borane (AB) from B-N-H based hydrogen storage materials were investigated by composition-controlled synthesis, structural description and support of ketjen black (KB) of monodispersed CuPt alloy nanoparticles. Monodisperse CuPt alloy NPs was synthesized that desired amounts of platinum(II) acetylacetonate [Pt(acac)2] and copper(II) acetylacetonate [Cu(acac)2] were coreduced by the borane–tert-butylamine complex (BTB) in a hot 1-octadecene (ODE) solution of oleylamine (OAm). Among all the catalysts tested, Cu68Pt32 alloy nanoparticles supported on Ketjen Black (KB-Cu68Pt32) with 7.9 wt % Pt loading showed the highest catalytic activity. In the hydrolysis of HB, the number of cycles (TOF) was found 832 minutes-1, and AB was 859 minutes-1. The kinetics of KB-Cu68Pt32 NPs in HB and AB hydrolysis were studied by studying various parameters.