Bingöl ve Elazığ illeri elma ve ceviz alanlarında bulunan bitki paraziti nematod türleri ve yayılışları
Plant parasitic nematodes species and their distribution in apple and walnut orchards in Bingol and Elazig provinces
- Tez No: 513713
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Bingöl ve Elazığ illeri elma ve ceviz alanlarında bulunan bitki paraziti nematod türlerinin ve yayılışlarının belirlenmesi ve belirlenen bu nematodların allometrik ve morfolojik ölçümler yardımı ile teşhislerinin yapılması amaçlanmıştır. 2015-2016 yılları arasında yaz ve sonbahar aylarında Bingöl ve Elazığ illerine bağlı Merkez ve ilçelerden bölgeyi temsil edecek şekilde toplam 99 adet toprak ve bitki kök örneği alınmıştır. Alınan toprak ve bitki kök örneklerinden elde edilen bitki paraziti nematodların daimî preparatları hazırlanarak ışık mikroskobu altında ölçüm ve teşhisleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Tylenchida takımının, Tylenchina, Hoplolaimina, Chromadorea alttakımlarına bağlı Tylenchoidea, Hoplolaimoidea ve Dolichodoridea üstfamilyalarından 4 familya, 5 altfamilya ve 7 cins'e bağlı 30 tür saptanmıştır. Ayrıca tespit edilen bitki paraziti nematodların yayılışı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plant parasitic nematodes and their distribution in apple and walnut orchards in Bingöl and Elazığ provinces were determined and their species identifications were done via allometric and morphological methods. During fall and summer of 2015-2016, 99 soil and plant root samples were collected from apple and walnut growing areas representing Bingol, Elazig and surrounding districts. The nematodes extracted from soil and plant root samples were fixed in permenant slides and their mesurements and identifications were conducted under the light microscop. At the end of the study, 30 species of plant parasitic nematodes belonging to 7 genera, 5 subfamilies, 4 families, 3 superfamiles (Tylenchoidea, Hoplolaimoidea and Dolichodoridea) and 3 suborders (Tylenchina, Hoplolaimina and Chromadorea) of order Tylenchida were identified. The distrubition of plant parasitic nematodes were also determined.