Kırmızı pancar ( Beta vulgaris L. ) turşusu üretimi süresince renk ve antioksidan özelliklerdeki değişim
  1. Tez No: 513714
  2. Yazar: RADWA HAMOUIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kırmızı pancar Türkiye'de yaygın olarak tüketilen sebzelerden biridir. Bu çalışma, farklı yöntemlerle turşuya işlenen kırmızı pancarların renk ve antioksidan özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için taze sebzeler yıkanmış, kabukları soyulmuş küp şeklinde dilimlenmiştir. Sebzelerin yarısı çiğ, yarısı ise haşlanmıştır. Kavanozlara konulan sebzelerin üzerine farklı tuz konsantrasyonundaki (% 2.5, 5.0 ve 7.5) sirke (% 0 ve % 1) içeren salamura eklenmiştir. Oda sıcaklığında fermentasyona bırakılan örneklerin salamurasında 7 hafta boyunca pH, asitlik, renk ve betalain analizi yapılmıştır. Fermentasyonun sonunda hem salamura hem de turşularda pH, titrasyon asitliği, renk, toplam fenolik madde, antioksidan aktivite ve betalain analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pickling is one of the oldest known methods of preserving foods. In this study, the color changes and antioxidant properties of processed beetroots by pickling with different treatments were determined. For this purpose, the skin of beetroots was peeled and sliced into cubes, half of beetroots were bleached for 5 minutes, while the other half kept raw. Different brine concentrations of salt (2.5, 5.0 and 7.5%) and vinegar (0 and 1%) were added to the beetroots in jars. During fermentation for 7 weeks at room temperature, pH, titratable acidity, color and betalain contents were analysed. At the end of the fermentation, pH, titratable acidity, color, total phenolics, antioxidant activity and betalain were analyzed in both brine and pickles.