Karotid arter stenozlarında renkli doppler ultrasonografi ve bt anjiografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of color doppler ultrasonography and computed tomography angiography findings in carotid stenosis
  1. Tez No: 513717
  2. Yazar: SEBAHAT NACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR SARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Ekstrakranial arteryal hastalık ile serebral iskemi arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Hemodinamik olarak anlamlı internal serebral arter (ICA) darlıkların cerrahi tedavi endikasyonu vardır. Anjiografi ana tanı yöntemidir fakat invazif bir yöntemdir. Bu nedenle, renkli Doppler ultrasonografi (RDUS), bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) ve magnetik rezonans anjiografi gibi noninvazif yöntemler karotis darlıklarının tanısında kullanılmaktadır. RDUS en sık kullanılan yöntemdir. Amacımız karotis darlıklarında RDUS sonuçlarını BTA ile karşılaştırarak değerlendirmekti. Metod: Bu çalışmada, Ocak 2001 ve Temmuz 2002 arasında strok ya da geçici iskemik atak öyküsü olan 21 hastanın (42 karotis arter) RDUS ve BTA sonuçlarını inceledik. Bulgular: 42 internal serebral arterin 35'inde stenoz saptanırken, 7'sinde her iki inceleme yöntemi ile patoloji saptanmadı. BTA ile RDUS sonuçları arasındaki korelasyon; %1-39 stenozlda %66.6, %40-59 stenozda %35, %60-79 stenozda %92 ve oklüzyonda %100 idi. Cerrahi tedavi olacak vakaların %62'inde RDUS ve BTA sonuçları aynıydı. BTA standart yöntem olarak kabul edilerek %40 ve üzeri dalıklar için sensitivite, spesifisite, pozitif prediktif değeri ve negatif prediktif değeri sırasıyla %70.9, %83.3, %95.6 ve % 35.7 olarak hesaplandı. Bizim çalışmamızda, tüm derecelendirmeler dikkate alındığında, RDUS ve BTA arasında 10/42 (%23.8) ICA'da uyumsuzluk vardı. Fakat cerrahi tedavi endikasyonu alan olgularda (5/42 ICA) %11.9 oranında uyumsuzluk görüldü. Bizim çalışmamızın sonuçları negatif prediktif değer dışında daha önceki çalışmalar ile uyumlu bulundu Sonuç: RDUS'nin anatomik ya da morfolojik nedenlerden dolayı ICA darlıklarının doğru tanısında bazı sınırlılıkları vardır. Ancak BTA noninvazif bir yöntem olup %90'lara ulaşan tanısal doğruluğa sahiptir. Bu nedenle BTA anjografiden önce güvenilir destekleyici bir tanı yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that there is a relationship between ischemic stroke and extracranial arterial disease. Hemodynamic significance of stenosis of internal cerebral artery (ICA) has surgical treatment indication. Angiography is the main diagnostic method but it is an invasive method. Therefore, noninvasive methods such as color Doppler ultrasonography (CDU), computed tomography angiography (CTA) and magnetic resonance angiography are used to diagnose stenosis of ICA. CDU is the most common used method. Our purpose was to evaluate results of CDU by comparison with CTA in ICA stenosis. Methods: In this study we reviewed CDU and CTA results of 21 patients (total 42 ICA) in whom had stroke or transient ischemic attack between January 2001 and July 2002. Results: While 35 of 42 ICA had stenosis, 7 of remainders did not have any pathology in both methods. Correlation between CTA and CDU results was 66.6% in 1-39% stenosis, 35% in 40-59% stenosis, 92% in 60-79% stenosis, and 100% in occlusion. Results of CDU and CTA were similar in 62% of cases whom had surgical treatment. By accepting CTA as standard method, sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value in 40% and over stenosis were calculated as 70.9%, 83.3%, 95.6% and 35.7, respectively. When all grades of stenosis were considered, there was a mismatch between CDU and CTA at 10/42 ICA (23.8%). But in cases (5/42 ICA) whom had surgical treatment indication mismatch ratio was 11.9%. Results of our study except negative predictive value were consistent with previous studies. Conclusion: CDU has some limitations in current diagnosis of ICA stenosis due to anatomic or morphologic reasons. CTA is a noninvasive method and has diagnostic accuracy about 90 %. So CTA can be used reliable supportive diagnostic method before conventional angiography is applied.