Solenoidal uzaylar üzerindeki kompakt grup etkileri
Compact group acti̇ons on solenoi̇dal spaces
  1. Tez No: 513718
  2. Yazar: SEDA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Solenoidler üzerinde sonlu katlı örtü dönüşümleri, p-adic solenoidin çember grubu üzerindeki esas lif demeti yapısı incelenmiş ve Hilbert-Smith sanısına zıt yönden bakılıp , bazı koşullar altında, p-adic tamsayıların efektif etki ettiği sonlu boyutlu kompakt manifoldlar elde etmenin bir yolu gösterilmiştir. Henüz bu şekilde bir manifold bulunamadığından bu durum Hilbert- Smith sanısına bir aykırı örnek değildir. Öte yandan bu koşullar bazı ekivaryantlık koşulları ve yüksek homotopi grupları ile ilgili koşullardır. Hilbert- Smith sanısı 3 boyutlu manifoldlar için doğru olduğundan 3 boyut için sözü edilen koşulların bazıları sağlanmamaktadır. Bunun sonucu olarak da 3-küreler arasında Z_P-ekivaryant bir dönüşümün olamayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work we studied finite sheeted covering maps on the Solenoidal Spaces, principal fiber bundle structure of p-adic Solenoid over S^1 and looking in the opposite direction it was shown that, under certain conditions, one way to obtain compact finite dimensional manifolds with effective p-adic actions. Since such a manifold has not yet been found, this is not a counter example to the Hilbert-Smith conjecture. On the other hand these conditions are about equivariance and higher homotopy groups. However, using the fact that Hilbert-Smith conjecture is true for 3-dimensional case, it was shown that there is no Z_P-equivariant map between 3-spheres.