Baş boyun kanseri nedeniyle radyoterapi alan hastalarda tiroid bezi fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaulation of the functions of the thyroid gland in patients treated with radiotherapy for head and neck cancer
- Tez No: 513747
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ERKAN KIYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda baş boyun kanseri nedeniyle radyoterapi alan hastalarda tiroid fonksiyonlarındaki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kliniğimizde baş boyun kanseri nedeniyle 2005-2012 yılları arasında radyoterapi görmüş hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiş ve tiroid bezi patolojisi olmayan 97 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar; yaşa, cinsiyete, kanser evresine, primer tümör lokalizasyonuna, cerrahiye, kemoterapi alınmasına, toplam alınan ve tiroid bezinin aldığı radyasyon dozlarına göre gruplandırılıp karşılaştırılmıştır. Bulgular: Doksan yedi hastanın 34 'ünde (%35) hipotiroidizm gözlenmiştir. Bunların 10'u (%10,3) klinik hipotiroidizm, 24'ü (%24,7) subklinik hipotiroidizm olarak bulunmuştur. Hipotiroidizmle değişkenlerin analizinde tiroid dokusunun aldığı radyasyon dozunun artması ve genç yaş (60yaş>) olunması istatiksel olarak anlamlıydı.(p>0,05) Sonuç: Baş boyun kanseri nedeniyle radyoterapi alan hastalarda; tiroid bezinin aldığı radyasyon dozu ve genç yaş hipotiroidizm açısından risk faktörü oluşturmaktadır. Hastalarda çoğunlukla klinik semptom oluşmayıp tanı koymada zorluk oluşabileceğinden periyodik kontrollerde rutin olarak tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesini öneririz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to evaluate changes in thyroid function in patients with head and neck cancer treated with radiotherapy. Material and Methods: Patients treated with radiotherapy for head and neck cancer in our clinic between 2005-2012 were assessed retrospectively and 97 patients were included with non-thyroid pathology in the study. Patients were analyzed with age, gender, cancer stage, primary tumor location, surgery, chemotherapy, total radiation doses and receiving thyroid gland irradiation Results: Of the 97 patients, 34 (35%) were diagnosed with hypothyroidism 10 (10,3%) with clinical hypothyroidism and 24 (24,7%) with subclinical hypothyroidism. Analysis of the hypothyroidism with variables revealed that the elevated radiation dose to the thyroid gland and younger age (60 age >) were statistically significant.(p>0,05) Conclusion: It's not unusual to see thyroid gland functional abnormalities without any symptom for the patients whom are treated with radiation therapy for head and neck cancers. That's why we strongly recommend periodical evaluation of thyroid function tests for those patients who have undergone radiation for head and neck cancer.