CaO-MgO-Al2O3-SiO2 ( CMAS ) cam seramik sistemini mikroyapısal ve radyoaktif kalkanlama özeliklerine B2O3, BaO, PbO ve SrO katkılarının etkisi
Effect of B2O3, BaO, PbO ve SrO additives on microstructural and radioactive shielding properties of CaO-MgO-Al2O3-SiO2 ( CMAS ) glass-ceramic system
  1. Tez No: 513751
  2. Yazar: UTKU KIVANÇ KURTKAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Mevcut çalışmada, saf hammaddeler, doğal hammaddeler ve atık malzemelerden CaO-MgO-Al2O3-SiO2 (CMAS) esaslı cam üretilmiş ve elde edilen CMAS esaslı camlar DTA ile belirlenen sıcaklıklarda belirli süre bekletilerek cam seramiğe dönüştürülerek radyoaktif, mekanik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapıda meydana gelebilecek değişikleri görmek ve kıyaslamak amacıyla CMAS cam-seramikleri stokiometrik olarak katkısız ve B2O3, BaO, PbO, SrO katkıları ilave edilerek üretilmiştir. Hassas terazide ölçümleri yapılan karışımlar 250 devir/dk hızda 12 saat yaş olarak karıştırılmış devamında 24 saat etüvde kurutulmuştur. Kuruyan CMAS esaslı bileşimler 1400 ila 1450oC aralığında ergitilerek grafit kalıba dökümü gerçekleştirilmiştir. Öğütme ve eleme işlemleri sonucunda
Özet (Çeviri)
In the present study, CaO-MgO-Al2O3-SiO2 (CMAS) based glass was produced from pure, natural and waste raw materials. After obtained the glass powder by milling process, CMAS based glasses were crystallizated by hold on specified temperature that determined with the aid of DTA analysis for the purpose of investigate mechanical and structural properties of the produced CMAS glass-ceramics. For this reason, CMAS based glass-ceramics were produced by stoichiometrically without additive or additives such as B2O3, BaO, PbO and SrO have been added in order to see and compare changes that may occur in the structure. The mixture which precisely weighed were mixed by wet ball milling at 250 rpm for 12 h, then dried at 100oC for 24 h. After drying process, the powder mixtures were put into alumina crucibles and melted at 1400-1450oC for 2,5 hours and then poured into a graphite mould. CMAS glass powders were obtained with size of