Lojistik merkezi yer seçimi ve yerleştirme problemi
Logistic center selection and layout problems
  1. Tez No: 513750
  2. Yazar: FULYA ZARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Harun Reşit YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Lojistik Merkez Yerleşimi, literatürde tesis yerleşim problemlerinin özel bir durumu olarak sınıflandırılmaktadır. Bir lojistik merkezin, nereye konumlandırılacağı birçok faktörü dikkate alarak karar verilmesi gereken karmaşık bir problemdir. Konumu doğru seçilmiş ve yük akışına göre optimal yerleşimi yapılmış bir lojistik merkez verimli ve bulunduğu çevre için kazançlı bir yatırım aracıdır. Bu çalışmada; lojistik merkez yer seçimi ve yerleşim problemi üzerinde durulmuştur. Öncelikli olarak, Aksiyomatik Tasarım (AT) ve Ağırlıklı Bulanık Aksiyomatik Tasarım (ABAT) yöntemleri ile Kayseri iline özel yapılması planlanan lojistik merkez için en uygun yerin belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Sonrasında ise, lojistik merkez içerisinde olması gereken tesis sayıları ve onların alan değerleri dikkate alınarak oluşturulmuş karma tam sayılı doğrusal programlama problemi (MILP) ile yerleşim yapılmıştır. Lojistik merkez yerleşim problemi, NP-hard sınıfına ait olduğu için, belirli tesis sayısı büyüklüğünden sonra MILP modelinin sağlıklı sonuç verememe durumu dikkate alınarak, Meta sezgisel bir yaklaşım tercih edilerek karınca kolonisi algoritması ile çözülmüştür. Lojistik merkez yerleşimi için geliştirilen algoritma, literatürde bulunan kıyaslama problemleri ile test edilerek üstünlüğü ortaya konulmuştur. Çalışmada geliştirilen metot, lojistik merkezlerin yerleşimlerinde kullanılması açısından ilk olmakla birlikte, farklı tesis yerleşim problemlerinin çözümünde de kullanılabileceği aşikardır.
Özet (Çeviri)
Logistics Center Location is classified as a special case of facility layout problems in the literature. The location of a logistics center is a complex problem that needs to be decided by considering many factors. A logistics center with the right location and an optimal location based on the load flow is efficient and a profitable investment tool for the environment. In this study, logistics center location selection and design problem were studied. Firstly, Axiomatic Design and Weighted Fuzzy Axiomatic Design methods were used to determine the most suitable location for the logistics center planned to be built in Kayseri province. After that, it was placed with the mixed integer linear programming problem (MILP) which formed with taking into consideration the number of facilities and their field values which should be in the logistics center. Since the logistics center location design problem belongs to the NP-hard class, the proposed MILP model was unable to produce acceptable results after a certain number of facilities, hereby a meta-heuristic approach was preferred and the problem was solved by the ant colony algorithm. The developed algorithm was tested on the well-known benchmarking problems in the literature and its advantage was demonstrated. In addition, it can be claimed that the proposed algorithm in this study is the first attempt in terms of the designing of a logistics center. I believe that and it can be used to solve different location problems