Electrochemical investigations of ion transport in unconventional environments
Geleneksel olmayan ortamlarda elektrokimyasal iyon taşınmasının sorgulanması
- Tez No: 513778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÜLGÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İyon taşınması bütün elektrokimyasal cihazlarda gerçekleşen kritik bir süreçtir. Özellikle taşınabilir cihazlarda kullanılan yeni nesil piller, Li-Iyon pilleri, Li+ taşınımı prensibi ile çalışmaktadır. Bir çok benzer enerji depolama ve dönüştürme aygıtı hem literatürde hem de endüstride yaygın olsa da, bu cihazlar iyon taşınımın kritik olduğu tek teknoloji değildir. Elektrokromik cihazlar, organik elektronikler ve görüntü panelleri gibi diğer cihazlar da iyon taşınımını direk olarak kullanan veya iyon taşınımı tarafından limitlenen başka elektrokimyasal süreçler kullanmaktadır. Geleneksel elektrokimyasal methodlar bu cihazların çeşitli arayüzlerinin incelenmesini sağlasa da, bu tezde incelenen yüksek konsantrasyon-benzeri ortamlarda, iyi incelenmiş seyreltik çözeltiler ile kıyaslandığında, sınırlı miktarda bilgi sağlamaktadır ve bu onların uygulanabilirliğini sınırlamaktadır. Bu tezde hem iyon taşınımı açısından özgün özelliklere sahip materyallerin elektrokimyasal olarak incelenmesinin yanı sıra iyon taşınımının daha iyi incelenmesini sağlayabilecek elektroanalitik araçların geliştirilmesini de özetliyoruz. Bu tez, elektrokimyasal gürültü ölçümlerini Li-Iyon pilleri için iyon hareketini ölçebilecek potansiyel bir araç olarak gösterirken, sıvı kristaller ve iyonik sıvılarda iyon hareketi incelenmiştir. Aynı zamanda, karşıt iyon difüzyonunu elektron transferinden ayırabilecek yeni bir elektroanalitik yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ion transport is a critical process that occurs routinely in all electrochemical devices. Especially the new generation batteries extensively utilized in portable devices, Li-Ion batteries, operate simply through Li+ transport. Although, a multitude of similar energy storage and conversion devices are prevalent in both the industry and the electrochemical literature, these devices are not the only technologies that ion transport is critical. Other technologies such as electrochromic devices, organic electronics and next generation display panels also involve electrochemical processes that are inherently dependent on or limited by ion transport. Conventional electrochemical methods enable interrogation of the various interfaces these devices possess however limited information on the behavior of the concentrated-like media investigated in this thesis compared to the well documented behavior of the dilute media, limits their applicability. In this thesis we not only offer investigations on possible esoteric materials that have unique ion transport properties that show emergent behavior in the systems they are employed at through fundamental electrochemical studies but also we outline the development of new electroanalytical tools to better interrogate ion transport in variety of electrochemical systems. The attempts at understanding and explaining the ion transport in various media and to leverage its benefits towards better devices is outlined. Electrochemical noise measurements for Li-Ion batteries is shown as a potential tool for ion transport interrogation, while the ion transport behavior of Liquid Crystals and Ionic Liquids are investigated. A new electroanalytical tool to separate counter ion diffusion from electron transfer is also shown. Finally, an electrochemical method to visualize corrosion that utilizes ion transport is outlined in this thesis.