Assessing usability of virtual reality for basic design education
Temel tasarım eğitimi için sanal gerçekliğin Kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 513974
  2. Yazar: DİLAY SEDA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen bir teknoloji olan sanal gerçeklik, tıp, oyun, psikoloji ve sosyoloji gibi alanlarda kullanılmaktadır. Tasarım eğitiminde de geleneksel ve dijital metodolojileri karşılaştıran çok çeşitli araştırmalar vardır. Bununla birlikte, tasarım eğitiminde, sanal gerçekliğin kullanıldığı sınırlı araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada sanal gerçekliğin, temel tasarım eğitiminde ve özellikle problem çözme aktivitesinde kullanılabilirliği üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, temel tasarım eğitimi literatürünü, dijital yaklaşımlar, sanal gerçeklik teknolojileri, kullanılabilirlik kriterleri ve teknoloji kabul modelini sunmaktadır. Kullanılabilirliği değerlendirmek için, VR (sanal gerçeklik) grubu ve kağıt tabanlı grup olan iki farklı grup oluşturuldu. Bu deney 20 kişilik birinci sınıf iç mimarlık ve mimarlık bölümleri öğrencileriyle 2017-2018 Bahar akademik yarıyılı içerisinde Bilkent Üniversitesinde yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre kullanmaya yönelim ve algılanmış beğeni açısından iki grup açısından (VR ve kağıt tabanlı grup) istatiksel bir fark bulunmuştur. Buna ek olarak oluşturulan iki grup arasında etkililik açısından istatiksel bir fark bulunmuştur. Bu sebeple VR , temel tasarım eğitiminin problem çözme aktivitesini destekleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Being an emerging technology, virtual reality is used in a wide range of fields such as medicine, gaming, psychology and sociology. There are also wide range of researches that compare traditional and digital methodologies in design education. However, in design education, there is a limited research into the implementation of virtual reality (VR). Therefore, this thesis focuses on the usability of virtual reality in design education, especially during problem-solving activity in basic design education. This thesis presents the basic design education literature in terms of digital approaches, virtual reality technologies, usability criteria and also technology acceptance model. In order to to analyze the usability of virtual reality in basic design education, an experimental study conducted with 20 first year interior architecture and architecture students in the Spring semester of 2017-2018 academic year, at Bilkent University. It is found that there is a statistically significant difference in terms of intention to use and perceived enjoyment between the VR group and paper-based group. Moreover, there is also a statistically significant effectiveness difference between of VR and paper-based environment. As a result of that, it is stated that VR can support problem-solving activity of basic design education.