Narratives of the ideal Turk image in Turkish collective memory: An analysis of tv dramas 'payitaht: Abdülhamid II' and 'Mehmetçik Kût-ül amâre'
Türk kollektif hafızasında ideal Türk anlatıları: 'Payitaht: Abdülhamid II' ve 'Mehmetçik Kût-ül Amâre' dizilerinin bir analizi
- Tez No: 513975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL UĞUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma,“Payitaht: Abdülhamid II”ve“Mehmetçik Kût-ül Amâre”dizilerindeki ideal imge anlatısını kollektif hafızanın inşası bağlamında incelemiştir. Bu diziler, AKP'nin ulusalcılık projesi bağlamında, oluşturdukları ideal vatandaş imgesinin, Cumhuriyetin erken yıllarında oluşturulan ideal imge'den farklarını ve benzerliklerini göstermek üzere analiz edilmiştir. Bu tezin amacı, AKP'nin ulusalcılık projesi bağlamında nasıl bir ideal vatandaş imajı çizdiği ve bu imajı Türk kollektif hafızasında halihazırda bulunan belirli algıları değiştirerek topluma tanıttığını göstermektir. Dizilerdeki ideal imge anlatısı, en çok tekrarlanan temalardan çıkarılan dört kategoriye göre analiz edilmiştir. Bu kategoriler, anlatılan ideal vatandaşın ulusal görevleri ile ilgili algısının ne olduğu, bu vatandaşların İslam, Batı ve makbül olmayan vatandaşlar ile ilişkisi olarak belirlenmiştir. Daha sonra, bu anlatı ile erken cumhuriyet döneminde inşa edilmiş ideal imge anlatısı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, günümüz hükümetinin politikaları dikkate alınarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the construction of the ideal Turk images by the television dramas“Payitaht: Abdülhamid II”and“Mehmetçik Kût-ül Amâre”in relation to the production of collective memory. They are examined within the framework of JDP's nationalism project, in particular the similarities and differences of the JDP's ideal image from the initial concept of ideal citizen constructed during the years of the early Republic. The aim of this thesis is to show what kind of an ideal citizen the JDP government constructs and implies it through re-visiting the existing elements of the ideal citizen which exists in Turkish collective memory in relation to their nationalism project. The characteristics of the represented ideal image is analyzed based on the four most repeated notions in both series. The ideal Turk's understanding of what their national duties are, their relationship withIslam, the West and the internal others have been determined as categories of analysis.After that, the changes and continuities between this narration and the official narration that is constructed during the first years of the new Republic is acknowledged with relation to the present government's doctrine.