Integrated production transportation and storage policies with carbon costs
Karbon vergilendirmesi altında entegre üretim taşıma ve depolama politikaları
  1. Tez No: 514011
  2. Yazar: BAŞAK ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP, PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası anlaşmalarla belirlenen karbon salınımı hedeflerini sağlayabilmek için hükümetler karbon vegilendirmesi gibi politikalar uygulamaya başlamıştır. Bu uygulama altında firmalar sorumlu oldukları karbon salınımını maliyet analizlerinde göz önünde bulundurmaya ve salınımı azaltıcı önlemler almaya başlamıştır. Bu çalışmada distribütör ve üretici firmanın koordineli kararlar verdiği ve çoklu ulaşım opsiyonlarının olduğu bir sisteme karbon vergilendirmesinin etkileri analiz edilmiştir. Çalışılınan sistemde talebin sabit olduğu varsayılmıştır. Çalışmanın başında teslim süresinin sabit ve sıfır olduğu varsayılmış, ilerleyen kısımlarda bu varsayım esnetilerek değişken teslim süresinin sistemdeki etkileri analiz edilmiştir. Mevcut ulaşım opsiyonları firma içi ve dış kaynak kullanımı olarak belirlenmiştir. Tüm bu koşullar altında sistemin maliyetini en aza indirgeyecek en iyi üretim süresi, ürünlerin distribütöre tedarik sıklığı, kullanılacak ulaşım tipi ve araç sayısı ve bakiye siparişinin miktarına karar verilmiştir. En iyi çözüme ulaşmak için problemin matematiksel özellikleri ve geliştirilen çözüm algoritması kullanılmıştır. Koordineli karar verilmesinin etkilerini görebilmek adına farklı koordinasyon senaryoları üretilmiştir. Önerilen çözüm yöntemleri sayısal bir çalışma ile desteklenmiştir. Çalışma sonucunda maliyetteki karşılanabilir artış sonucunda ciddi karbon salınımı azalımlarının elde edilebilineceği görülmüştür. Aynı zamanda distribütör ve üretici firma koordinasyonunun ve ulaşımda dış kaynakların kullanılmasının maliyeti azaltacağı fakat bazı durumlarda karbon salınımını arttıracak etkilerde bulunabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Governments adopt carbon policies such as taxation in order achieve carbon reduction targets set by global agreements. In this study, we analyze a two-echelon supply chain model where production and dispatching decisions are made in an integrated way. We allow the use of multi-modes of transportation under carbon taxation. We consider a system with a single retailer and a manufacturer and assume that demand is deterministic and constant. We first assume that lead time is negligible, which is then extended to a case where lead time is a stochastic random variable. For transportation, we focus on a system where both in-house and outsource transportation options are available. Our objective is to minimize average total cost which is composed of operational costs and carbon tax by determining optimal production interval, number of dispatches, backorder level and number of vehicles to be used. We provide structural results and solution algorithms to select the optimal policy. We also present different integration scenarios to discuss the benefits of integrated supply chains. The proposed methods are applied in a numerical study and the results are explained in detail. Finally, we discuss benefits of integrating system and introducing carbon tax and show that significant carbon reductions can be achieved with manageable increase in cost. It is also concluded that although integration and allowing outsource option provides a decrease in total cost of the system, it can yield to a solution with greater carbon emissions.