Radyoterapi uygulanmış ratlarda farklı flavonoid bileşiklerin koruyucu etkisinin biyokimyasal olarak araştırılması
Bi̇ochemi̇cal i̇nvesti̇gati̇on of the protecti̇ve effect of di̇fferent flavonoi̇d compounds i̇n radi̇otherapy- threated rats.
- Tez No: 514048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fitokimyasallar, sindirim sistemi, karaciğer, göz, beyin, böbrek, üreme sistemi, kemik ve deride radyokoruyucu etkileri göstermektedir. Ayrıca radyasyon kaynaklı mukozal ülserler, organ fibrozisleri (pulmoner fibrozis, karaciğer fibrozu ve renal fibrozis), göz yaralanmaları, kalp-vasküler endotelyal hasarlar ve kemik hasarları oluşan reaktif oksijen türlerini temizleme yetenekleri sayesinde bu fitokimyasallar tarafından iyileştirilebilmektedir. Bu fitokimyasallar arasında en yaygın olarak bulunan flavonoidler, birçok bitki ve mantarda sekonder metabolit olarak bulunan ve tedavi edici özelliklere sahip polifenolik bileşiklerdir. Flavonoidler, antioksidan aktivite, antienflamatuar özellik, kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi gibi insan sağlığı için çok yararlı özelliklere sahiptirler. Çalışmamızda naringenin, kuersetin ve hesperidin flavonoidlerinin radyo-koruyucu etkileri çeşitli parametreler (Karbonik anhidraz enzim aktiviteleri (=CA), asetilkolinesteraz enzim aktiviteleri (=AChE), Malondialdehit seviyeleri (=MDA), Süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri (=SOD), Glutatyon peroksidaz enzim aktiviteleri (GPx) ve Toplam antioksidan Kapasite (=TAK)) testi kullanılarak belirlenmeye çalışıldı. Bu amaç için dişi Sprague Dawley fareleri kullanıldı. Kontrol grubunda yedi gün boyunca normal beslenen ratlar kullanıldı. Pozitif kontrol olarak üç ayrı radyoterapi (RT) grubu oluşturuldu. Bu üç grupta yer alan grupta yer alan fareler, sırasıyla 10 Gy, 12 Gy ve 15 Gy radyasyona deney başladıktan yedi gün sonra maruz bırakıldı. Geri kalan altı grup ise (naringenin, kuersetin, hesperidin, naringenin + RT, kuersetin + RT ve hesperidin + RT) yine yedi gün süre ile uygulama bileşikleriyle beslendikten ve/veya RT uygulandıktan sonra anestezik işlem uygulanmıştır. Sonrasında ise uygun koşullar altında beyin ve göz dokuları alınarak gerekli tüm işlemler gerçekleştirilmiştir. Tüm uygulamalar sonucunda elde edilen bulgular, bu üç flavonoidin radyo-koruyucu etkili olduğunu göstermiştir. Bu etkileri, sahip oldukları antioksidan özelliklerinin yanısıra CA ve AChE inhibisyonunu azaltmalarına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Phytochemicals exhibit radioprotective effects in the liver, skin, eye, brain, kidney, reproductive system, bone, and digestive system. Moreover, radiation-induced mucosal ulcers, organ fibrosis (pulmonary fibrosis, liver fibrosis, and renal fibrosis), eye injury, bone injury, and heart and vascular endothelial injury are attenuated by ROS scavengers. Among these phytochemicals, the most common flavonoids are polyphenolic compounds with therapeutic properties found as secondary metabolites in many plants and fungi. Flavonoids have very useful properties for human health such as antioxidant activity, antiinflammatory properties, prevention of cardiovascular and neurodegenerative diseases. In our study, the radio-protective effects of naringenin, quercetin and hesperidin flavonoids were determined by various parameters (Carbonic anhydrase enzyme activities (= CA), acetylcholinesterase enzyme activities (= AChE), Malondialdehyde levels (= MDA), Superoxide dismutase enzyme activities (= SOD), Glutathione peroxidase enzyme activities (GPx) and total antioxidant capacity (= TAC) test). Female Sprague Dawley rats were used for this purpose. In the control group, normal-fed rats were used for seven days. Three separate radiotherapy (RT) groups were established as positive controls. Mice in these three groups were exposed to 10 Gy, 12 Gy and 15 Gy radiation, respectively, seven days after starting the experiment. The remaining six groups (naringenin, quercetin, hesperidin, naringenin + RT, quercetin + RT and hesperidin + RT) were anesthetized after being fed with the administration compounds for seven days and / or applying RT. Afterwards, brain and eye tissues were taken under appropriate conditions and all the necessary procedures were carried out. Findings as a result of all applications showed that these three flavonoids are radio-protective. These effects can be attributed to their ability to inhibit AChE and CA inhibition as well as their antioxidant properties.