1-6 yaş grubu çocuklarda BCG aşısının tüberkülin deri testine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of BCG vaccine on tuberculin skin test in 1-6 year old children
- Tez No: 514047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMRAN SAVAŞ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Tüberküloz insanlik tarihinin bilinen en eski hastaliklarindan biri olmasina rağmen hala halk sağliğina kalici bir tahdit olma özelliğini sürdürmektedir. Geçmişte çiçek, veba veya kolera ile birlikte birçok dramatik salgınlara neden olmuş, günümüzde ise AİDS ile birlikte benzer salgınını sergilemektedir. Tüberkülozdan korunmada yaygın olarak kullanılan BCG aşısı; tanıda en çok kullanılan Tüberkülin deri Testinin yorumlanmasında güçlüklere neden olmaktadır. Tüberkülin deri testi, tüberküloz enfeksyonunun tanısında önemli bir test olmakla birlikte; Tüberkülin deri testi, tüberküloz enfeksiyonu veya atipik mikobakteri enfeksiyonu ile oluşan PPD reaksiyonlarını birbirinden ayırmak için güvenilir bir metot yoktur. Aşılı çocuklarda hangi PPD endüresyonun değerinin enfeksiyon lehine yorumlanacağı hakkında fikir birliği yoktur. 10 mm, 15 mm, 20 mm sınır değeri önerenler vardır. Aşılama sonrası BCG'nin ne kadar süre Tuberkülin deri testini etkilediği konusundada fikir birliği yoktur. 1 yıldan az, 3-5 yıl, 10 yıl gibi değişik süreler belirtilmiştir. Yaşları 1 ila 6 arasında değişen çocuklarda yaptığımız Tüberkülin deri testinde şu sonuçları elde ettik: 1. Ortalama PPD endürasyonı: BCG aşısı yapılmayanlarda; 2,8 ± 2,5 mm BCG aşısı yapılanlarda; 6,0 ± 5,1 mm bulduk. Aşı olanların PPD endürasyon değerlerini, aşısızlara oranla anlamlı derecede yüksek bulduk. 2. BCG aşısı sonrası yıllarda PPD endürasyon değerlerinde anlamlı değişiklik olmamaktadır. Yorumlanırken geçen sure ihmal edilebilir. 3. BCG aşısı olmayanlarda 10 mm ve üzeri, BCG aşısı olanlarda ise 15 mm ve üzeri enfeksiyon lehine yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Although tuberculosis is one of the oldest known diseases in the history of humanity, it still remains a permanent limitation to public health. In the past, it has caused many dramatic outbreaks with flowers, plague or cholera, and nowadays shows similar epidemic with AIDS. BCG vaccine commonly used in the prevention of tuberculosis; The most commonly used Tuberculin skin in the diagnosis causes difficulties in the interpretation of the test. Tuberculin skin test is an important test in the diagnosis of tuberculosis infection; There is no reliable method to differentiate between tuberculin skin test, tuberculosis infection or PPD reactions caused by atypical mycobacterial infection. There is no consensus on which PPD induction value will be interpreted in favor of infection in vaccinated children. 10 mm, 15 mm, 20 mm. There is no consensus on how long BCG after vaccination affects Tuberculin skin test. Different periods of less than 1 year, 3-5 years, 10 years are specified. In the tuberculin skin test in children aged 1 to 6 years, we obtained the following results: 1. Mean PPD induration: In the absence of BCG vaccine; 2.8 ± 2.5 mm In BCG vaccines; We found 6.0 ± 5.1 mm. We found that PPD induration values were significantly higher than those who were not vaccinated. 2. There was no significant change in PPD induration values after BCG vaccination. The interpretation of the interpretation may be neglected. 3. It can be interpreted as 10 mm and above in BCG vaccines and 15 mm and above in BCG vaccines.