Roma-Part savaşları ışığında doğu siyaseti ve toprak-sınır mücadeleleri
Eastern policy of romans and territorial fights in the light of Roman-Parthian wars
  1. Tez No: 514236
  2. Yazar: NEFEL DELİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS RECAİ TEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tarih boyunca günümüz İran coğrafyası, tarihsel açıdan oldukça önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Şüphesiz bu medeniyetlerden en önemlileri Akhaemenidler (Persler), Arsakidler (Partlar) ve Sasaniler (Yeni Persler) idi. Birbirinin devamı niteliğinde olan bu imparatorluklar, uygarlık tarihinde var oldukları sürece kendilerini doğu dünyasının hâkimi olarak görmüşlerdir. Bu doğrultuda tezimizin konusunu oluşturan Partlar, Roma ile iki yüzyılı aşkın bir süre boyunca egemenlik mücadelesi vermiştir. Sulla'nın doğudaki faaliyetleri esnasında, MÖ 92 yılında Partlarla yapılan ilk barış antlaşmasıyla başlayan iyi ilişkiler, yerini zamanla düşmanlıklara bırakacaktır. İki ülke arasında savaşa neden olan en önemli faktörlerin Armenia ve Fırat Nehri üzerindeki hâkimiyet yarışı olduğunu görüyoruz. MÖ 53'te Crassus önderliğinde, Carrhae Savaşı ile birlikte başlatılan bu husumet, Macrinus'un Partlara karşı yenilip barış istemek zorunda kaldığı MS 218 yılına kadar devam etmiştir. Bu süreçte artık eski gücünü yitirmiş olan Part İmparatorluğu, MS 227'de son Part Kralı V. Artabanus'un, Sasani Kralı Ardashir tarafından öldürülmesiyle tarih sahnesinden çekilecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, today's Iranian region has become home to many civilizations that are quite important from historical perspective. There is no doubt that among those civilisations the most important ones are as follows; Achaemenids (Persians), Arsacids (Parthians), Sassanids (Neo-Persians). These civilisations whose one's rise to power stemmed from demise of one other, that is, each being continuation of each other considered themselves for so long as they existed in the history of civilizations as the sovereign of the east. In this respect Parthians, which comprises of the topic of our thesis, also had their struggle with Rome for more than two centuries over the sovereignty. Positive bilateral relations that had been initiated during Sulla's activities in the east and with the first peace treatment signed in BC 92 would leave its place to the hostilities in time. It is seen that the most important factors which led to war between two countries were the rivalry over the dominance of Armenia and Euphrates. This animosity which had been commenced with the Battle of Carrhae led by Crassus in BC 53 kept alive until the defeat of Macrinus against Parthians in AD 218 when he was forced to make peace. Parthian Empire, no longer could sustain its former power during that period, would be expelled from the history in AD 227 with the murder of the last Parthian King V Artabanus by Sassanid King Ardashir.