Sosyal bilgiler öğretiminde şiir kullanımın öğrencinin akademik başarısına etkisi
The effect of poetry on student's academic achievement in social studies teaching
- Tez No: 514255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ADAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde Sosyal Bilgiler öğretiminde sorunlar bulunmaktadır. Bu konuda edebi ürünlerin bu sorunların çözümünde öğretimi kolaylaştıracağı, kalıcılığı arttıracağı ve Sosyal Bilgiler öğretiminde şiirleri kullanarak bu boşluğun doldurulabileceği düşünülmüştür. Bu bağlamda Manisa ili Demirci ilçesi 75.Yıl Alime Paşa Ortaokulu 7.Sınıf öğrencileri üzerinde, deney (n=30) ve kontrol (n=30) grubu olmak üzere iki sınıf alınarak, öntest – sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak çalışma yapılmıştır. Araştırmada deney grubuna şiirlerin bir materyal olarak kullanıldığı yapılandırmacı yaklaşım modeli uygulanmış, kontrol grubuna ise şiirler yerine sadece ders kitabının kullanıldığı yapılandırmacı yaklaşım modeli uygulanmıştır. Sonuç olarak şiirlerin kullanımının öğretime önemli bir katkı sağladığı anlaşılmıştır. Araştırmada“Türk Tarihinde Yolculuk Başarı Testi”kullanılmıştır. Başarı testi her iki gruba da deneysel işlem öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of using poetry on the academic achievement of students in teaching social studies.Today, there are problems in teaching social studies. As we move in this direction, literary products may contribute to the solution of these problems, wethink that this space can be filled by taking poetry as an example.In this context 75.Yıl Alime Paşa middle scholl 7.th classes Demirci district of Manisa province, experiment (n=30) and control (n=30) group by taking two classes, Experimental design with control group was used with pretest-posttest. The control group was taught only to the constructivist approach model without using poems and it was understood that the use of poems contributed to teaching while the constructivist approach model in which the poems were used as a material was applied to the experimental group in the research.“Türk Tarihinde Yolculuk Başarı Testi”used in the study. The success test was applied both before and after the experimental procedure. The obtained data were analyzed with the help of SPSS program.