Infeksiyöz pankreatik nekrozis virusunun ( IPNV ) hızlı tanısında kullanılmak üzere koaglütinasyon testinin geliştirilmesi
Developing a coagglutination test for rapid diagnosis of the infectious pancreatic necrosis virus ( IPNV )
- Tez No: 514261
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESİN HAMEŞ, PROF. DR. SAİME İSMET DELİLOĞLU GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde infeksiyöz pankreatik nekrozis virüsünün hızlı tanısında kullanılmak üzere koaglütinasyon testi geliştirilmesi amaçlanmıştır İnfeksiyöz pankreatik nekrozis virüsünün (IPNV) Sp, Ab ve VR-299 serotiplerinin üretimi gerçekleştirilerek saflaştırılması yapılmış ardından kobaylar bağışıklanarak söz konusu 3 serotipe karşı antiserum elde edilmiştir. Üretimi ve sentizasyonu gerçekleştirilen Staphylococcus aureus ile üretilen antiserumlar birleştirilerek test konjugatı hazırlanmıştır. Testin özgüllüğünü belirlemek için salmonid balıklarında hastalığa neden olan infeksiyöz hematopoetik nekrozis virüsü (IHNV), viral hemorajik septisemi virüsü (VHSV) ve epizootik hemotopoietik nekrozis virüsü kullanılmış ve özgül olmayan reaksiyon ile karşılaşılmamıştır. Testin duyarlılığı Sp ve Ab serotipi için yaklaşık 105,25, VR-299 serotipi için yaklaşık 107,75 DKID50/ml olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen koaglütinasyon testinin, hücre kültürü üst sıvılarında ELISA ve RT-PCR ile uyumlu sonuç verdiği belirlenmiş ve hücre kültüründe izolasyonu yapılan IPN virüsünün teşhisinde bu testin ekonomik, hızlı ve güvenle kullanılabilecek potansiyelde bir test olduğu düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, development of a coagglutination test for the rapid diagnosis of Infectious Pancreatic Necrosis virus was aimed. Sp, Ab, VR-299 serotypes of Infectious Pancreatic Necrosis Virus (IPNV) were produced and purified, followed by immunization of guinea pigs and production of antisera against these 3 serotypes. A test conjugate was prepared by uniting the cultured and sensitization Staphylococcus aureus with the antisera. Salmonid pathogens such as Infectious hematopoietic necrosis virus (IHNV), Viral Hemorrhagic Septicemia Virus (VHSV) and Epizootic Hematopoietic Necrosis Virus (EHNV) were used to identify the specificity of the test and no non-specific reactions were seen. The sensitivity of the test was; approximately 105.25 TCID50/ml for the Sp and Ab serotypes and 107.75 TCID50/ml for the VR-299 serotype. The coagglutination test developed as a result of these studies was found to give ELISA and RT-PCR compliant results and it was concluded that this test had the potential to be a economic, fast and reliable method in the diagnosis of IPN virus isolated in cell culture.