Adapazarı Ovası ve çevresinin geç kuaternerdeki jeomorfolojik gelişimi
Geomorphological development of Adapazarı Plain and its surroundings in late quaternary
  1. Tez No: 514262
  2. Yazar: MUSA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Makale, Adapazarı Ovası'nda geç Kuvaterner (Holosen) ile ilgili paleo-coğrafi koşulların belirlenmesi ve açıklanması ile ilgilidir. Holosen ortamını açıklamak için kum ve çakıl örnekleri üzerinde sondaj verileri kullanıldı. C14 yaşlanma metodunu uyguladık. Palinolojik ve paleontolojik analizler yapıldı. Kum ve çakıl örneklemeleri, düzgünsüzlük ve yuvarlaklık indekslerini belirlemek için tortu-mantıksal analize tabi tutulmuştur. Sondaj sonuçlarının incelenmesi, sırasıyla 14 ve 20 metrelik tork seviyelerinde turba seviyelerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The paper deals with the determination and explanation of the paleo-geographic conditions in Adapazarı Plain related tothe late Quaternary (Holocene). Drilling data on sand and gravel samples were used to explain the environment of the Holocene. We applied C14 aging metod. Palynological and paleontological analyses were carried out. sand and gravel sampels were subjected to sediment-logical analysis for determining the flakiness and roundness indices. Examination of core drilling results pointed to peat levels at dept of 14 and 20 meters for drillings: MU-1 and MU-2, respectively.