0-1 yaş aralığındaki sağlıklı bebeklerde görülebilecek kolik gastroözofajiyal reflü, ishal kabızlık, kusma gibi gastrointestinal yakınmaların annelerdeki ruhsal belirtilerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the correlation of gastrointestinal proximities whit mental symptomps in subjects, such as colic, visible diarrhea constipation vomiting in healthy i̇nfants between 0-1 age
  1. Tez No: 514361
  2. Yazar: AYLİN SAVACI ARMADOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRİM SUNGU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gebelik ve doğum süreci anne ve diğer aile bireylerinin hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal açıdan stresin en fazla yaşandığı önemli bir dönemdir.Bu dönemde görülebilecek olumsuz duygular ve rahatsızlıklar anne ve bebeğin yanında tüm aileyi psikososyal açıdan olumsuz etkilemektedir.Sağlıklı toplumlar, psikososyal yönden sağlıklı ailelerde büyüyen çocuklarla mümkündür. Gebelik ve doğum süreci anne ve diğer aile bireylerinin hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal açıdan stresin en fazla yaşandığı önemli bir dönemdir.Bu dönemde görülebilecek olumsuz duygular ve rahatsızlıklar anne ve bebeğin yanında tüm aileyi psikososyal açıdan olumsuz etkilemektedir.Sağlıklı toplumlar, psikososyal yönden sağlıklı ailelerde büyüyen çocuklarla mümkündür. Gebelik ve doğum sonrasında görülen depresyonlar, yüksek anksiyete düzeyleri ,eşlerin birbiriyle olan ilişkileri,sosyakültürel faktörler,beklentiler,anne ve bebek arasında gelişecek olan bağlanma biçimini etkileyerek güvensiz bağlanma şekliyle bebekte erken ve sonradan görülebilecek duygusal sosyal ve gelişimsel sorunlara neden olabilmektedir.Gebelik sürecinde ve doğum sonrasında bu tür sorunlar yaşayan annelerin bebeklerinde erken dönemde uyku .yeme sorunları, infantil kolik, ,gastrointestinal sorunlara (ishal, kabızlık, kusma, reflü vb.) daha sık rastlanılmıştır Bu çalışmada birinci basamak birinci basamak sağlık kuruluşlarına aylık izlem kontrolüne ve aşıya getirilen başka bir tanı almamış 0-1 yaş aralığındaki sağlıklı bebeklerin anneleri değerlendirilmiş olup; gebelik ve doğum sonrasındaki annenin ruhsal durumuyla bebekte görülebilecek infantil kolik, gibi gastrointestinal sistem sistem sorunları arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır Çalışma İstanbul ili Ümraniye ilçesi Çekmeköy Aile sağlığı Merkezi gibi birinci basamak sağlık kuruluşlarına aylık kontrolleri ve aşı için getirilen 0-1 yaş aralığında rastgele seçilmiş bebeklerin anneleri Beck depresyon ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Scl-90, Beck Anksiyete Ölçeği ve Sosyodemografik Veri formuyla değerlendirilmiştir Araştırma neticesinde bebeğinde kolik problemi olmayan annelerin kaçınmacı bağlanma düzeylerinin ,bebeğinde kolik problemi olan annelere kıyasla daha yüksek olduğu fakat, bebeğinde kolik problemi olan annelerin depresyon düzeylerinin bebeğinde kolik problemi olmayan annelere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy and childbirth process is an important period in which the stress factors of physiological, psychological and social aspects of family members are together. Negative emotions and discomforts that can be seen in this period affect both mother and baby and whole family negatively from psychosocial aspect. Healthy societies are possible with children growing up in healthy families . Depressions seen after pregnancy and postpartum may cause emotional social and developmental problems that can be seen early and later on the baby due to depression, high anxiety levels, relationship of spouses, sociocultural factors, anticipation, expectancy, and attachment style that will develop between mother and baby. there are findings that early, sleeping-eating problems,nfantil colic gastrointestinal problems (diarrhea, constipation, vomiting, reflux, etc.) are more common in infants of mothers who have such problems. In this study, the mothers of 0-1 year old healthy babies who have not received another diagnosis and underwent monthly monitoring of primary care primary health care institutions were evaluated., eating, infantil colic gastrointestinal system problems that can be seen in the baby due to pregnancy and postpartum mental state of the mother. The study was assessed by the Beck Depression Scale for mothers of randomly selected babies in the 0-1 age range brought to vaccination, Seniodemographic Data of Scl-90, Beck Anxiety Scale in the Near Relations Inventory, the monthly controls for primary health care institutions such as Ümraniye, Çekmeköy Family Health Center in Istanbul, Ümraniye The results of this study indicate that the abstinent attachment levels of mothers with no colic problems in their babies are higher than those of mothers who have colic problems in their babies, but depression levels of mothers with colic problems in babies are higher than those of mothers without colic problems