Güney Sudan´da barış gazeteciliği: Gazeteciler perspektifinden 2013 çatışmasında medyanın rolü
Peace journalism in South sudan: Perspectives from journalists on media role in 2013 armed-conflict
  1. Tez No: 514381
  2. Yazar: MARTIN JADA GABRIEL PITIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu tez Güney Sudan 2013 silahlı çatışmasında medyanın oynadığı rolü, bu çatışmayı verirken hükümet tarafından medyaya kılavuzluk etme girişimlerini, medyanın nüfuzunu ve medyanın çatışmaları belirli biçimlerde sunma nedenlerini incelemektedir. Tez özellikle silahlı çatışmanın başladığı 15 Aralık 2013 ile, barış müzakerelerinin başladığı 2014'ün ilk aylarındaki döneme odaklanmaktadır. Araştırma dönemi boyunca 2013 yılındaki bu olayda medya tarafından oynanan rolü inceleme çabasıyla hem birincil hem de ikincil verilerden yararlanılmıştır. Sonuçlar, medyanın özellikle yabancı medyanın, Dinka ve Nuer çatışması olarak adlandırarak, kriz boyunca çatışmayı yaydığını öne sürmektedir. Bu tezde alandan veri toplamak için gazetecilere yönelik olarak online mülakat yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem ile çatışma süresince çatışma ve barış gazeteciliğine yönelik mesleki yaklaşımlar derlenmiştir. Elde edilen sonuçlar Güney Sudan'da barış gazeteciliği için medyanın rolünü ve potansiyelini sorgulamak açısından değerlendirilmiştir. Buna göre Güney Sudan'da medya 2013 çatışmasında aktif rol oynamıştır. Bu rol daha çok çatışmayı, barış gazeteciliğinin standartları dışında vererek çatışmayı güçlendirmektir. Dolayısıyla Güney Sudan'da barış gazeteciliğinin geliştirilmesi için öncelikle mesleki standartların çeşitli eğitimlerle geliştirilmesi ve basın özgürlüğünün koşullarının oluşturulmasının büyük önem taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the role played by the news media in South Sudan 2013 armed conflict, the efforts exerted by the government to guide media in its coverage of this conflict, media influence and the reasons that the media report the conflict certain ways. It focuses specifically from the period between the outbreak of the armed conflict on December 15, 2013 through to the beginning of the peace negotiation in early 2014. Through the period of the research, both primary data and secondary data were used in an effort to examine the role played by the media during the 2013 event. Precisely 16 most influential and practicing journalists from both local and foreign media covering South Sudan where interviewed in this regard. The results suggest, the media especially the foreign one might have proliferate the conflict during the crises since it was able to label the conflict as Dinka and Nuer Conflict. In this thesis online interview method have been used to gather data from the field. Deep interviews with the reporters enabled this study to evaluate their professional approaches to the conflict and peace news writing during the conflict. Results of the interviews were used relationally for questioning the role and the potential of media for peace journalism in South Sudan at that period. That role of the media were observed as deepening and strengthening the conflict. Therefore in order to develop peace journalism in South Sudan, journalistic professionals and standards should be improved at first.