Gezi Parkı eylemliliğinin ideolojik arka planına dair eleştirel bir analiz 'sınıfsal bir isyanın kente hak talebi ekseninde politik yansımaları'
A critical analysis regarding the ideological background of the Gezi Park protest 'the political outcomes of a class-based uprising with regard to the right to the city'
  1. Tez No: 514407
  2. Yazar: EMRE EZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN, PROF. DR. SIRMA TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışmanın amacı, çoğulcu bir anlayışla, yatay bir biçimde kendiliğinden örgütlenen Gezi Parkı eylemliliğinin gerçekleşmesine zemin hazırlayan sınıfsal ve mekansal unsurların ideolojik arka planını açımlamaktır. Eylemciler, apolitik bir yaklaşımla yalnızca kişisel özgürlüklere dayalı olarak bir lider ya da parti özelinde tepkilerini dile getirmenin ötesinde, kente hak talebi ekseninde neoliberal kapitalizmin mekansal dönüşüm uygulamalarının bir sonucu olarak kamusal alanların metalaştırılmasına yönelik, sistem karşıtı sınıfsal bir tavır göstermişlerdir. Bu bağlamda, anketler ekseninde hangi grupların eylemliliğe katıldığına ve söz konusu grupların sosyokültürel özelliklerine yönelik bir irdeleme sürecine girilmekle birlikte, eylemliliğin sınıfsal konumuna ve hangi boş gösteren etrafında ortaklaşıldığına yönelik, OWS, Indignados, Paris Komünü ve Arap Baharı gibi küresel ölçekteki hareketlerle karşılaştırmalı olarak ve 1980 sonrası ANAP ve AKP iktidarlarının hükümet programları ve mekansal dönüşüme yönelik uygulamaları da dikkate alınarak detaylı bir analize odaklanılmıştır. Gezi Parkı eylemliliği, neoliberal kapitalist üretim ilişkilerinin mekana odaklanması sonucu mülksüzleştirilen, vasıfsızlaştırılan ve güvencesizleştirilen sınıfsal unsurların, temsili demokrasinin katılımdan yoksun mekanizmalarından bağımsız bir biçimde, doğrudan demokrasiyi deneyimleyerek, kente hak talebi ekseninde sınıfsal bir başkaldırısı olarak politik bir duruşu temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the political background of the class and spatial factors, which set the stage for the Gezi Park protests organized spontaneously in a horizontal manner in a pluralistic sense. Activists have displayed an anti-system class attitude towards the commoditization of public spaces as a consequence of the spatial transformation applications of neoliberal capitalism on the axis of the right to the city, beyond an expression of the reactions of a single leader or party relied on personal liberties with an apolitical approach. Within this context, a detailed analysis is focused on both considering ANAP and AKP governments' programs and applications for spatial transformation after 1980, and the comparison with global movements such as OWS, Indignados, the Paris Commune and, the Arab Spring along with the class position of the action and the leader under whom people become collective has been carried out in addition with a discussion process towards socio-cultural characteristics of the groups in question and which groups are involved in the action in line with the surveys. Gezi Park protests represent a political standing as a class rebellion in line with the right to the city, by experiencing direct democracy, free form of the non-participatory mechanisms of representative democracy of dispossessed, deskilled and insecure class elements as a result of neoliberal capitalist production relations focusing on space.